Sponsorlu bağlantılar

Ek Ders Yönetmeliği MEB

Cumartesi, 21 Kasım 2015, 20:56 | Bilgi Paylaşımı | 173 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

En son yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB )Ek Ders Yönetmeliği bu sayfadan indirebilirsiniz. Aşağıdaki sürenin dolmasını bekleyin ardından dosyayı indirin.

”Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görüşleri alınarak hazırlanan karara göre, müdür yetkiliöğretmen, bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanındayönetim hizmetlerini de yürüten öğretmen olarak yeniden tanımlandı.

Karara eklenen geçici maddeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halkoyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenecek.

Bu uygulama kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren 2 öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanacak ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmeyecek.

MEB Ek Ders Yönetmeliği

Ek Ders Yönetmeliği 2015 2016, MEB Ek Ders Yönetmeliği İndir Yükle, Milli Eğitim Bakanlığı Ek Ders Yönetmeliği Dosyası, Ek Ders Düzenlemesi, 16 Aralık 2006 Sayılı Ek Ders Yönetmeliği

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

173 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ek Ders Yönetmeliği MEB"

 1. Ragıp Elibol diyor ki:

  Meslek lisesinde atölye öğretmenlerinin ders dağıtımı yapılırken bölüm ve atölye şeflerinin planlama ve bakım onarım görevleri ders yüküne dahilmidir,bizim okulda dahil edilmiyor,şeflerle öğretmenler arasında fark oluyor.Bu işin doğrusu nedir.

 2. fatma diyor ki:

  EVDE EĞİTİM İLE GÖREVLENDİRİLDİM ÖĞRENCİ BAĞIMSIZ ANAOKULUNDA KAYITLI OKUL İDARESİ HAFTADA 15 SAAT DERS ÜCRETİ ALACAKSINIZ DEDİ DAHA ÖNCEKİ YILLARDA HAFTADA 30 SAAT DERS ÜCRETİYLE GÖREVLENDİRİLMİŞTİM ALACAĞIM ÜCRET İÇİN 600TL İKİ SENE ÖNCE ALDIĞIM ÜCRETİN YARISI OLUYOR ANLAMADIM OZAMAN DA 1 ÖĞRENCİYE GİDİYORDUM EVDE EĞİTİME ŞİMDİDE EK DERES KARŞILIĞI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YÖNETMELİĞİNİ OKUYORUM NASIL DÜZELTMELİYİM SORUNU ANLAMADIM

 3. recep diyor ki:

  Hafta içi 12 saat derse giren bir idareci,hafta sonu kurslarında 6 saat derse giriyor ise bu idareci 40 saati aşmış olaz mi?

 4. Esma Akça diyor ki:

  Kadrom Halk Eğitim Merkezinde. Zihinsel Engelliler Mes Eğt Merkezinde görevlendirilmeyle Galoş Yapımı dersine giriyorum.Haftada 22 saat dersim var.Halk Eğit merkezindeki Kadrom Giyim Üretim Teknolojisi .Görevlendirildiğim kurumda (Zihinsel Engelliler iş okulu)Maaş karşılığım 15 saat mi,yoksa 20 saat mi?Atelyem yok.Mevzuatta açık bilgi bulamadım

 5. serada diyor ki:

  40saat ücret mi alabiliyoruz.22 saat derse giriyorum 16 saatte kursum var 38 saat 2 saat rehberlik 40 saat yapıyor 2 saat daha kurs alabilir miyim 40saat derse girebiliyorsunuz rehberlik haricinde

  • recep diyor ki:

   Alamazsiniz maksimum a ulasmissiniz.Daha fazla derse girebilirsiniz ama 40 saatin üstüne ücret ödenmez.

 6. İDARECİ diyor ki:

  Ücret Yönetmeliğimde Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümlerin 8.maddesinin 6.bendinde Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,
  görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,üçret ödenir.Bana iletilen duruma göre M.E.Müdürlüğü bu görevi yapan idarecilere ücret ödenmesin demişler.Kısaca ödenmesini istemiyormuş.Ben bu görevi yaptığım halde bana bu ücret ödenmiyor.Ne yapabilirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 7. Zeynep şahin diyor ki:

  Merhaba,ben bir orta okulda hafif düzeyde zihinsel engelliler için açılan özel eğitim sınıf ogretmenim.beden eğitimi dersine benimle beraber okulun neden eğitim öğretmeni derse girerse,ilimizden birinin ekdersi kesilir mi,tesekkurler

 8. muhammed63 diyor ki:

  Bir güne aynı dersten en fazla kaç saat verilebilir.örneğin;3 saat olan bir ders bölünmeden bir günde verilebilir mi? Bununla ilgili bir yönetmelik maddesi var mı.?

 9. merve diyor ki:

  Merhaba ben bir anasınıfında sabah 8 akşam 5 çalışiyorum ama maasim nasıl olucak bilmiyorum. Okul da bilmediğini söylüyor. Özel değil devlet okulu ve ücretli öğretmenim. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 10. suat bakay diyor ki:

  1-Anadolu Liselerinde Okul Müdürleri branşında derse girmek zorunda mı?
  2-Anadolu Liselerinde Okul Müdürleri 2 saat derse girerek maaş karşılığını doldurmuş sayılırım

 11. Aysema diyor ki:

  Bu yıl egzersiz kursu açma başvuruları ne zmn

 12. MUSA MEHMET İBİŞ diyor ki:

  Merhaba Mesleki eğitimde müdür yardımcısıyım. Meslek dersi öğretmenleri ile imeler ile ilgili bir standart olmadığından sıkıntı yaşıyoruz. Yönetmeliğe göre meslek dersi öğretmenlerine ime nekadar alabilirler ( 1 grup varsa) ve imeler eşit olarak mı dağıtılır. (şeflikler ayrı mı hesaplanır.

  • hacıbey diyor ki:

   İşletmelerde meslek eğitimi
   MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve
   öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek,
   programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte
   bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
   (2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve
   işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas
   alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce
   onaylanacak programlara göre haftada;
   a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
   1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
   2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
   b) Diğer okul ve kurumlarda;
   1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
   2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
   geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
   (3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması
   halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan
   öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu
   maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.

 13. Fadime diyor ki:

  Orta okul brans ogretmen iyim 15 saat ders var 21 saat Zorunlu derse girmem gerekiyormuş okulda ders yijsa 6 saat baska okula gitmem gerekiyormuş

 14. Bahar diyor ki:

  Merhabalar ben bir ortaokulda mudur vekili olarak çalışacağım ve 15 saat derse gireceğim ek dersim kaç saat olur

 15. Mehmet Deniz diyor ki:

  Ortaokulda matematik öğretmeniyim 33 veya 35 saat matematik dersine girme durumum söz konusu 6. sınıf şube rehber öğretmenliğim var hafta içi 2 saatlik yetiştirme kursu da açacağım bu durumda kaç sat ek ders ücreti alırım teşekkür ederim

 16. Metin Aram diyor ki:

  Halk Eğitim Müdürlüğünde sınıf öğretmeni olarak çalışıyorum.12.08.2015 tarihinden itibaren OHAP ingilizce satranç etkinliği(120 saat-60 saat satranç,60 saat ingilizce) açıldı.Günde 6 saat satranç dersi veriyorum.
  Kaç saat ek ders alabilirim.Yanıtlarsanız sevinirim.

 17. RECEP ÖZEN diyor ki:

  16. Maddeye göre okula müdür vekili olarak atandım. 18 saat dışında kendime ek ders yazabilir miyim? Sınıf öğretmeniyim.

 18. Mustafa Ataman diyor ki:

  Pansiyonlu okulda müdür vekiliyim. 5 senelik öğretmenim. Haftalık ek dersim ne kadar olmalı

 19. şeyda Dogan diyor ki:

  Vekil müdür olarak görev yapmaktayım..18 saat ek ders alıyorum .Asaleten atanan müdürlerle aynı sartlarda çalısıyoruz.fakat ek derslerri 22 ve 24 saat üzerinden hesaplanıyor.benim de aynı ek dersi almam için bir mmade var mı .tesekkurler..

 20. esma diyor ki:

  İlkokul ing ogretmeniyim.pazartesi sali persembe 4,carsamba 3ders ve kulupte o gun cuma 3ders.lutfen hesaplar misiniz fazla yada eksik aliyor olabilirim hak gecmesin.aklima takilan kesin kulup aliniyor mu ilkokul ingde alinir dedi okul ve hergun okulda olmak +1oluyormu aydinlatirsaniz sevinirim hesaplar misiniz

  • sevcan diyor ki:

   toplam 18 saat ders ve 1 saat rehberlik (kulüp) var sanırım. 15 saat maaş karşılığı olduğu için 4 saat ek. 1/10dan +1 ve rehberlik saatinden +1 saatle 4+1+1= 6 saat haftalık ek dersiniz. 6*9*4= 216 tl civarı haftalık ek dersiniz. rapor, izin olmadığı sürece…

 21. ufuk17 diyor ki:

  çpl de müdür vekiliyim,8 yıllık öğretmenim..kaç saat ekders almam lazım

 22. atılgan atıılgan diyor ki:

  aday öğretmen adaylığı kalkmadıkça norm kadro dışı sayılmıyormu? görevlendirme yapılamayışının sebebi bu mu? bir de halk eğitimde zorunlu saati tamamlayamamış aday öğretmen olarak 8-5 mesaisi yapmak zorunda mıyım?

 23. atılgan atıılgan diyor ki:

  ben şubat ayında bir halk eğitim merkezine el sanatları öğretmeni olarak atandım. ilçe küçük olduğu için kurs açılamadı. bir müdür var o da vekaleten görev yapıyor. haricinde tek kadrolu bilgisayar öğretmeni ilçe meb de görevlendirmesi var. bir memur ve bir yardımcı hizmet görevlisinden başka görevli yok.

  sorum şu. zorunlu ders saatimi dolduramadım. görevlendirme de muhtemelen boş kadro görünmediği için (?) yapılmıyor.aday öğretmen performans değerlendirmesi nasıl olacak.

  • hasan diyor ki:

   Hocam sıkıntı yapmayın adaylığınız kalkar. Bende aynı durumları atlattım. Akşamları öğretmenlere kurs acmistim. Birde bulundugun yerde zihinsel engelli varsa 3 kişi bulursan kurs acabilirsin onlara. Kursun da yoksa 9 -12 saatleri arasında halk eğitimde olmalısın. Fazla kalmana gerek yok.

   • atılgan diyor ki:

    Hocam beni 8-5 halkeğitimde tutuyorlar. Alanın dışında kurs açamazsın diyorlar. Ek ders yönetmeliğinde ,atölye öğretmeni alan dışı ders verebilir zorunlu ders saatini dolduramazsa, diyor aslı nedir. El sanatları öğretmeni ev hizmetleri kursu veremez mi? Ben verebilirim diye biliyorum

   • ozel egitim diyor ki:

    hocam bende özel eğitim öğretmeniyim ilçede ssınıf acmadılar kadromu halk eğitime veriler kurs da açamıyorum siz bir önceki soruya 3 tane zihin engelli bulursanız kurs açabilirsiniz demişsin iz tam olarak anlatir misiniz nasıl kurs acabilecegimi oldugunu

 24. MURAT diyor ki:

  ERASMUS PROJESİ KAPSAMINDA VALİLİK OLURU İLE YURT DIŞINA (14 GÜN) GÖNDERİLEN ÖĞRETMENE ÜCRET ÖDENİR Mİ?

 25. adem diyor ki:

  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Denmektedir.
  Sorum şu:Bu yönetmelik 2012 yılında çıktığına göre,şu anki durumda süresi geçmiş midir.Eğer geçmiş se biliyorsunuz bütün dpor müsabakaları ve faaliyetler yönetmelik çerçevesinde 2 uygulanır diye bir kısıtlama olamaz.Çünkü faaliyetler sürekli ve her zaman yapılmaktadır.Yönetmeliğin süresinden sonraki faaliyetlerin ekdersini alabilir miyiz.

 26. Coşkun GÖÇ diyor ki:

  Tezsiz yüksek lisans Programı bitirenlere verilecek ücret

 27. hikmet diyor ki:

  Kadrolu ozel egitim ogretmeniyim okulda 30 saat derse giriyorum bunun yaninda baska ozel kurumda derse girebilir miyim

 28. çiğdem diyor ki:

  tam gün öğretim yapılan okulda branş öğretmenine bir günde sekiz saat ders verilebilir mi?öğretmeni robot zannediyorlar.

 29. veysel diyor ki:

  köy okulunda beden eğitimi öğretmeniyim lisede ders saatim 17 maaş karşılığını dolduruyorum . ilk dönem orta okuldada branş dersime girdim ama ikinci dönemde bunu benden aldılar ve branşı olmayan ama ders saatini doldurmuş başka bir hocaya verdiler eğitim bölgesinde beden eğitimi öğretmeni varken sırf kadrosu lise diye başka branştan öğretmene dersi verilebilir mi

 30. şahide diyor ki:

  anaokulunda ücretli öğretmeniğe başladım.haftalık 30 saati dolduruyorum.ihtiyaç durumunda liselerde ders versem ek ücret alabilirmiyim

 31. hazım yacan diyor ki:

  merhaba, gorev yaptıgım okulda 18 saat branş dersıme gırıyorum. mudur ve yardımcısı kendılerıne 12 saat ek ders yazıyor.kendılerıne yazdıkları ek ders sayısında bıze pay duser mi?

  • Mehmet Dalkılıç diyor ki:

   Hazım hocam bildiğim kadarıyla branş öğretmenlerine 15+6 (zorunlu ek ders) saat verilmelidir.Yöneticiler bu konuda keyfi davranamazlar…:) baş tacısıtacısın..

 32. muhammed diyor ki:

  ayni derse girme hakki olan maaş karşılığı dolmayan ayni okulda başka bir öğretmen varken bu derse ayni okuldaki maas karsiligi dolan ek ders karsiliginda başka bir öğretmen girebilir mi

 33. ERDAL KOÇ diyor ki:

  ücretli öğretmen girdiği rehberlik dersin ücretini alır mı

  • İSMAİL diyor ki:

   ücretli öğretmene rehberlik dersi verilemez. Kendi isteği ile girerse ücret alamaz.

 34. asya ozgul diyor ki:

  Meslek dersi ogretmeniyim.24saat derse giriyordum.bir derste rehberligim vardi.onalti saatte isletmelerde staja cikiyordum.toplam 41 saatti.suan ogretmen az diye bizi isletmelerden cekip tum meslek derslerini bize vereceklermis.44saate kadar bizi zorunlu teorik derse sokabilirlermi.isletmelerede gorevlendirme yapacaklarmis.bu konda bir yonetmelik varmi.

  • İsmail diyor ki:

   siz 17 saat diğer arkadaşınız 20 saat koordinatörlük alıyorsunuzdur. (BÜYÜK ŞEHİR STATÜSÜNDE OLMANIZ GEREKİYOR 20 SAAT KOORDİNATÖRLÜK İÇİN ) 26-20=6+2+2+17=27 Diğer Arkadaşınız 24-20=4+2+2+20=28

 35. yüksel taş diyor ki:

  lisede müdür yrd sıydım.. ancak mecburiyetten eğitilebilir ve otostik öğrencilirin bulunduğu uygulama okuluna tayinim çıktı.Maaş karşılığı ve sosyal etkinlikten 2 saat alabilecekmiyim ,maaş karşılığı kaç saat Başka neler yaparak ücret alabilirim ,çünkü10 saaat dersim var

 36. guner diyor ki:

  Okulda 3 tane ingilizceciyiz toplam 61 saat ders mevcut.okul idaresi ise en kidemsiz oldugum icin bana 12 saat ders verecekmis geri kalanini baska okula gorevlendirme yapmak istoylrben bunu istemiylrum ne yapabilirim

  • matematik diyor ki:

   Görevlendirme gidersin hocam.ben de yasadim ayni durumu.öğretmen acigi olduğunu bildiğin bir okul ile görüş.dilekçe ver kendi okuluna.bari istediğin bir okula görevlendirmen yapilir.

  • İsmail diyor ki:

   20 20 21 saat olarak vermek zorunda. İstekli olunursa isteğe uygun yapılabilinir.

  • ali osman diyor ki:

   Başka okula gitmek zorunda değilsiniz. Yönetmelik eşit dağıtmayı öngörür. Kaldıki sizin okul aramanız abes-i iştigal. İlcede konu ile ilgili komisyona idare bildirir komisyon sizi görevlendirir.

 37. hasan diyor ki:

  Halk Eğitim merkezinde kadrolu öğretmenin. Zihinsel Engellilere yönelik kurs açtım. Ek ders ucretini % 25 fazla alamıyorum. Sizce vermeleri gerekmiyor mu..

 38. İrfan TÜRKYILMAZ diyor ki:

  hizmet içi eğitime giden bir okul müdürü ,hizmet içi eğitim süresi içerisinde okulundaki ücretini neye göre ve nasıl alır.Örneğin ek derse giriyorsa bunu da alabilir mi? lÜTFEN CEVAP VE KAYNAK.

 39. banu elibol diyor ki:

  arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. bulunduğum ilde valilikçe GÖREVLİ İZİNLİ olarak okul müsabakalarında hakemlik yapıyorum kurumumca ek dersim kesilir mi?

  • murat diyor ki:

   görevli izinli tüm öğretmenler o güne denk gelen tüm derslerini yapmış kabul edilir.

 40. hatice yıldız diyor ki:

  meslek öğretmeni olarak rehberlik ile birlikte haftada 27 saat derse giriyorum.haftada 27 saat ek ders alıyorum.kulup alan ve haftada 24 saat giren baska bir meslek öğretmeni arkadasım 28 saat haftada ekders alıyor.ben ondan fazla derse girip daha az ek ders alıyorum.nede????

  • reyhan diyor ki:

   hatice hocam sizin ek ders hesaplamanızı yanlış yapıyorlar.Eğer siz 27 saat derse giriyorsanız bunun:15 saati maaş karşılığı 12 saati ekders olur.Artı planlamadan 2,rehberlikten 1 gelir ve toplam ek dersiniz 15 olur.Müdürünüzle görüşün bence.Diğer hocanın ise sizden az derse girerek fazla ekders alması mümkün değil

  • murat diyor ki:

   size 12 saat ibe(koordinatörlük) vermişler.o arkadaşınız ise şef olabilir,koordinatörlükten sizi geçiyor olabilir.

 41. ayse diyor ki:

  Bir kolejde 19 yıllik okuloncesi öğretmeniyim 01.09.2014 ten bu yana 3 maaş bordromdada ek ders ücretim yok.haftada 24 ders saati derse giriyorum.okulöncesi ögrt.ek ders ucreti almıyormu.şimdiden Teşekkürler yoksa okulun bir işgüzarlığımı

 42. ayse diyor ki:

  Bir kolejde 19 yıllik okuloncesi öğretmeniyim 01.09.2014 ten bu yana 3 maaş bordromdada ek ders ücretim yok.haftada 24 ders saati derse giriyorum.okulöncesi ögrt.ek ders ucreti almıyormu.şimdiden Teşekkürler

 43. Çetin diyor ki:

  28 saat ders ve egitsel kulüp+6 saat egzersiz+6 saat hafta sonu kurs ne kadar ekders ücreti eder .saygilarimla

  • murat diyor ki:

   28 saatin içinde rehberlik varsa 28 saat ek ders alırsınız.yoksa 29 saat ek ders alırsınız.

 44. H.Servet DEMİRCİ diyor ki:

  Haftada 30 saat derse giren bir öğretmenin askari alacağı ücret ne kadarolacak

 45. Kudret diyor ki:

  Arkadaşlar benim okulda 30 saat dersim var. Ayrıca haftada 6 saat egzersizim var. Ayrıca halk eğitimden haftada 10 saat ek dersim var. Ve ayrıca bir lisede haftada bir defa gece nöbetine kalıyom. Bu ekderslerin hepsini alabilirmiyim.

 46. murat toklu diyor ki:

  okulda müdür başyardımcısıyım.hafta hafta sonu 8 saat yetiştirme kurslarına katılıyorum.idareci 6 saatten sonra ekders alacağına göre hafta sonu yetiştirme kurslarında hafta içi 2 saat giriyorum.4 saat kesilirmi.hafta sonu kurslarında idareciler kaçar saat alır. kurs müdür ve müdür yardımcısı herikigün 2 şer saat alır diyorlar.

 47. ÖMER diyor ki:

  mrb. haftada 28saat derse giren ve haftada yetiştirme kursları kapsamında 6 saat kurs veren öğretmene ek ders girişi nasıl yapılacak.Şube müdürü kurs saatlarini hazırlık ve pllanmaya ekleceksin dedi.(10
  ‘a 1).Toplamda 20 saati geçiyor.13+3+2+(6 Kurs). Ek ders girişi hesaplaması nasıl olacak?

 48. mustafa BALCI diyor ki:

  ÖRGÜN VE YAYGIN EĞİTİM KURSLARINDA HAFTASONU KURSLARINDA MÜDÜR YARDIMCILARI GÜNLÜKMÜ VEYA HAFTASONUMU 2 SAAT EK DERS ÜCRETİ ALACAK BİLGİSİNİN TARAFIMA VERİLMESİNİ İSTİYORUM.

 49. meryem diyor ki:

  mrb. rehberlik dersi bu sene sadece 8 lerde işleniyo.diğerlerinden kalktı.ama bizim okulda bi muamma var ek dersleriyle ilgili.derse girilmediği halde 7 ve 6 larda da ek ders ödeniyo mu yoksa sadece 8 lerde mi ödeniyo.bilenler yanıtlayabilir mi acaba

  • matematik diyor ki:

   5-6-7-8 hepsine rehberlik ayni şekilde odeniyor hocam.odenmediyse geriye donuk isteyebilirsiniz.

 50. seval dal diyor ki:

  arkadaşlar 26 saat derse giriyorum ayrıyeten sınıfım ve egzersizim var ne kadar ekders alırım maaşım ne kadar olur

  • konyalı diyor ki:

   15 saat maaş karşılığı.26-15=11+2( hazırlık)+2 (rehberlik)= 15 saat ekders

 51. hikmet bayram diyor ki:

  kadrolu 4 tane öğretmen varken,ders saatide haftada 18 saat. ücretli öğretmen görevlendirilir mi?onada 18saat veriliyor.

 52. nese diyor ki:

  20 sa. Derse giriyorum. Bransciyim sinifim yok kulup var kac sa. Ek ders alirim

 53. Adınız ... diyor ki:

  Ben tek öğretmen olarak bir okulda sınıf öğrt. olarak görev yapmaktayım. Bağlı olduğum ilçe milli eğitime gidip satranç kursu açmak istedim. Ancak tek öğrt.ve tek şube olduğu için açamayacağımı söylediler. Bu mümkün mü teşekkürler.

 54. aaali diyor ki:

  bir öğretmen haftada 34 saat fiilen derse girer ve sosyal kulüp alırsa kaç saat ek ders alır?

  • öğretmen diyor ki:

   arkadaşlar ilkokulda ingilizce öğretmeniyim. 4. sınıflarda kulüp çalışması olarak 2 saat ek ders alabilirmiyim? teşekkürler

 55. AHMET DURAN DURSUN diyor ki:

  müdürler müdür yardımcıları cumartesi pazar günleri ek ders karşılı ğı ders alabilirmi

 56. Ece diyor ki:

  Liselerde maaş karşılığı 21 saat oldu diyorlar doğru mudur?

  • İhsan diyor ki:

   Meslek liselerinde 20 saat maaş karşılığıdır. Diğer liselerde 15 saat devam etmektedir.

  • murat diyor ki:

   yalan.15 saat maaş karşılığı ayrıca 6 saatte ücretini almak şartı ile zorunlu el ders görevi verilebilir.

 57. özel eğitim diyor ki:

  Hafif duzey zihinsel engelliler özel alt sınıfında özel eğitim ögretmeniyim. 4+4+4 le birlikte ders satlerimiz 35 saat oldu. Ancak 2 yıldır okul muduru servis saati uymuyor gerekcesiyle cocukları 30 saat derse sokuyor ve benimde ekdersimi 20 saatten vermesi gerekirken 15 saat üzerinden yaziyor. Yani hem cocuklarin egitim hakkini hemde benim ekders hakkimi gaspediyor. Böyle bir durumda dilekce yazsam 2 yil eksik yatan 5er saatlik ekdersim yatirilir mi? Boyle bi sorun yasayan varsa lutfen acil cvp yazabilir mi? Tesekkür ederim.

  • ahmet diyor ki:

   hocam aynı durum ben de de var müdür bey e söylüyorum hafatalık 20 saat ek ders yazılacak diye yok diyor. günlük 6 saat yapacaksın diyor. çocuklara her gün bir saat az ders yaptırıyor ve ben de ekdersi hep eksik alıyorum ben de idareye bunu anlatamadım…

   • yasin diyor ki:

    haftalık 35 saat dersi hiçbir müdür 30 saat yaptıramaz. MEB’in belirlediği kuralları yönetmeliği müdür kim ki değiştirecek. şikayet etmeniz halinde müdür görevden alınır veya muhakkak cezalandırılır. il milli eğitim müdürlüğüne şikayette bulunun. olmazsa bimere yazın, gereken yapılır. veya sendikanız var ise bildirin hakkından gelinir.

  • İhsan diyor ki:

   Hocam bilfiil ders yapmadığınız için geriye dönük ödeme yapılmaz.Fakat şikayet ettiğinizde müdüre ceza gelir.

  • BAHRİ ÖZGÜN diyor ki:

   sayın hocam müdür eksik olan 5 saat ek dersinizi vermek zorundadır. bununla ilgili mhmkeme kararı mevcut. ayrıca geriye dönük ek sik yatan ek derslerinizi de alabilirsiniz.detaylı bilgi için *** 396 86 86 arayabilirsiniz.

  • Seda diyor ki:

   aynı durumdan bende müzdaribim hocam.aday öğretmenim ortaokul kademesinde orta-ağır özel eğitim sınıfı öğretmeniyim sene başında şubeden gelen ders seçim saati 35 saat üzerineydi bu modüle uyarak ders seçimini yaptım 1 ay 35 saat üzerinden derse girdim fakat ek dersim 30 saat üzerinden yattı.durumu bildirince okul idaresi ve mem 30 saat derse girebileceğimi söyledi 35 saat derse girebileceğimize dair elinde resmi belge kurul kararı olan var mı acaba.

 58. fetin diyor ki:

  özel meslek mesleki eğitim merkezinde büro hizmetleri öğretmeniyim. işletmelerde beceri eğitimi kapsamında koordinatörlük görevi alabilirmiyim? yönetmelik maddesi kaça göre yorumlamalı.teşekkürler.

 59. memiş doğan diyor ki:

  Malatya Fırat Mesleki ve teknik Andolu liseinde Pansiyon mdy sı görevlendirdim Valik makamıca kaç saat ücert alabilrim.

 60. Abdurrahim BEKEN diyor ki:

  hizmet içi eğitime katlan öğretmene okulundaki ekders ücreti ödenirmi

  • Turkish Wolf diyor ki:

   Eğer öğretmen kendi isteğiyle gitmişse hizmetiçine, ekders verilmez. Bakanlık tarafından re’sen gönderilmişse ekders verilir.

 61. Ali YİĞİT diyor ki:

  bir okulda derste öğrenci yoksa öğretmene ücret ödenirmi

 62. mert çoban diyor ki:

  Raporlu olduğun halde idareci raporunu işlemeyip ek dersleri yazarsa müdür ne ceza alır ve öğretmen ne ceza alır lütfen bilen cevap yazsın

 63. bilent akkoyunlu diyor ki:

  2014 ek ders yönetmeliğinin 12. maddesi

 64. EŞREF diyor ki:

  Ücretli öğretmenlere 23 nisanda ek ders ödenirmi

 65. derya diyor ki:

  koray arkadaşım meb dışındaki görevlendirmelerde okuldan ücret alınmaz ama onun dışında görev yaptığın her gün için 3 saat alırsın alan arkadaşlar var

 66. elif diyor ki:

  Sağlık meslek lisesi koordinatör öğretmeni,staj yerine öğrencisi gelmemiş ise o gün için ek ders ücretini alabilir mi?

 67. saadet diyor ki:

  teknoloji tasarım 12 saat derse giriyordum 2 saat din kültürü verildi .2 saatin ücreti ödeniyor
  mu.teşekkür ediyorum

 68. volki diyor ki:

  3 yıldır kadrolu edebiyat öğretmeniyim.okulumda ders dağılımında hamile hocanın isteiğine bağlı olarak 21 saat ders verildi kendisine.başka bir stajyer arkadaşa da 22 saat verildi.ben az ders istediğime dair herhangi bir talepte bulunmadığım halde bana 22 saat geri kalan 6 arkadaş 28 saat ders vermişlerdir.bu durum yönetmeliğe aykırı değil mi?idareyle tartıştım,kabul edilmedi derslerin eşit dağıtılması talebim.ben de dilekçe vereceğimi söyledim ve dilekçemi hazırladım.süreç nasıl işliyor,bu konuda haklı değil miyim?

  • ali osman diyor ki:

   Müdürlük olduğu için direk ilçe mem e şikayet dilekçesi verirsiniz. Yönetmelik eşit dağıtılmayı öngörür. Bimer daha garantidir. İt iti ıssırmaz

 69. koray diyor ki:

  atletizm fed.30 gün milli takımda ant olarak görevliyim.okulumdaki ek ders nasıl olacak

  • İhsan diyor ki:

   Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki diğer bakanlık görevlendirilmelerinde (Hakem,antrenör v.b)ek ders ücreti ödenmez.

 70. HARUN AVCU diyor ki:

  Hayırlı Akşamlar
  Ortaokulda Müdürlük yapıyorum.Beden Eğitimi branşım. 2014 Ocaktan itibaren Maaş karşılığı Derse girecek miyiz.kaç saat derse girersem ek ders ücreti alabilirim.
  Saygılarımla

  • ahmet zümrüt diyor ki:

   yönetmeliğe göre ortaokul müdürü 6 saat derse girmek zorundadır.

  • İhsan diyor ki:

   Yeni yönetmeliğe göre 2 saat derse girme zorunluluğu vardır. 6 saatten fazla derse girerse girdiği 6 saate kadar fazladan ekders alır.

 71. ibrahim diyor ki:

  çalıştığım ildeki ram’da kadrolu ”zihin engelliler sınıfı öğretmeni” iken; kadrom merkez il milli eğitime ”sınıf öğretmeni” olarak çekildi. Daha sonra tekrar RAM’a bu sefer görevlendirme ile zihin engelli sınıf öğretmeni oldum.kadrolu zihin engelliler sınıf öğretmeni iken %25 fazla ek ders ücreti alıyordum fakat şu anda yönetmelik değişti görevlendirmelere &25 yok denilerek ek dersim %25 fazla hesaplanmayacakmış var mı böyle bir durum?

 72. cennet diyor ki:

  ücretli öğretmenim.5.sınıf rehberlik öğretmeniyim.rehberlik saatimiz yok ama ücretli alınabiliyormu ?

 73. Arif ÇETİN diyor ki:

  12-13 Aralık 2013 Perşembe ve Cuma günü okulumuz soğuktan ilçe hıfzısıha kurulunca tatil edildi.Öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilir mi ? Tam mı ödenir? teşekkürler

  • Süleyman Fİdan diyor ki:

   Ödenmez hocam

  • bahri özgün diyor ki:

   ödenir sayın hocam. yönetmelikte 1 mayıs, dini bayramlar ve mahalli kurtuluş günlerinde ek ders ÖDENMEZ. FAKAT sizinle alakalı olmayan bir durum söz konusu olduğunda aşı tatili, kar tatili vb. yani resmi idari izinli sayıldığınızdan dolayı ek ders ÖDENİRRR..

 74. esylc diyor ki:

  Meslek dersi öğretmeniyim ayrıca bölüm şefiyim okulumuzda münhal bulunan müdür yardımcılığı kadrosuna görevlendirme istesem ve olursa ekdersim ne olur?

  • suleyman fidan diyor ki:

   Müdür yardımcıları (Görevlendirme) Haftalık 18 + 6 yı geçemez hocam. Öyle biliyorum…

 75. özlem kilci diyor ki:

  merhaba ,İngilizce öğretmeniyim, 28 saat dersim artı bir lulübüm , 6 saat egzersizim ve halkeğitimle bağlantılı olarak okulumuzuda açılan kursta 8 saat dersim var . ne kadar ekders alırım . 40 saatın üstünü alabılır mıyım ?

  • suleyman fidan diyor ki:

   15 saat maaş zorunluluğu var hocam. Yani sizin ek dersiniz = 28-15 = 13 + 2 saat yıpranma + 2 saat Kulüp = 17 saat + 6 egzersiz + 8 kurs = 31 saat ek ders alıyorsunuz haftada hocam..

 76. Selim diyor ki:

  Arkadaşlar bizim okulda 4 kişi açabiliyor egzersizi fakat başvuran 6 kişi var.neye göre belirlenir acaba bir fikri olan var mı.

 77. mehmet diyor ki:

  mrb bizim okulumuzda branş öğretmenlerin 33 saat boş dersleri var okul müdürü dersleri boş kalan öğretmenlere bazı branş öğretmenlerimiz yok kadrolu kendi öğretmenine ekders vermeyip üçretli öğretmen istedi normalda kendi kadrolu öğretmenlerinin derslerini 30 saate tamamladıktan sonra üçretli öğretmen istemesi gerekmiyormuydu.( bulunduğumuz yerde doğunun en zor erlerinden biri) bu konuda bilgisi olan varsa bizi bilgilendirirse çok sevinirim.

  • mehmet diyor ki:

   mrb bizim okulumuzda branş öğretmenlerin 33 saat boş dersler var okul müdürü kadrolu kendi öğretmenine ekders vermeyip üçretli öğretmen istedi normalda kendi kadrolu öğretmenlerinin derslerini 30 saate tamamladıktan sonra üçretli öğretmen istemesi gerekmiyormuydu.( bulunduğumuz yerde doğunun en zor erlerinden biri) bu konuda bilgisi olan varsa bizi bilgilendirirse çok sevinirim.

  • miraj diyor ki:

   okulda ders olmadığından dolayı 12 saat dersim var maaş karşılığı bile dolmuyor,bu durumda maaşımdan kesilir mi?

   • süleyman fidan diyor ki:

    kesilmez hocam. Sizi idari bir işe vermeleri bu şekilde görevlendirmeleri gerekiyor..

 78. Hatice diyor ki:

  Mrb ben ingilizce öğretmeniyim 2 okula 33 saat derse giriyorum. Ayrıca rehberliğimde bir sınıfım da var.ne kadar ek ders alırım sizce… Bir de 30 saatin üstüne fahri girersin diyorlar doğru mu?

 79. aAhmet diyor ki:

  Merhaba;
  Bu yıl okulumda 4 branş öğretmeniyiz ve ders paylaşımları yapıldı. Edebiyat branşım.Diğer 3 öğretmene 21 ve 20 saat edebiyat dersi verdiler.Bana 9 saat vermiş müdür.Diyor ki sana seçmeli derslerden vereceğiz.İyi de ben maaş karşılığını dolduramazken diğerlerine ek ders verilebilir mi?
  Saygılar.

  • doganerkenek44 diyor ki:

   Öncelikle ders yükünün tüm öğretmenlere eşit olarak dağıtılması, daha sonra istemeleri halinde seçmeli dersin verilmesi gerekir

 80. Salih Aksoy diyor ki:

  Yukarıdaki yorumumda ayda değil haftada girdiğim ders saatleridir.

 81. Salih Aksoy diyor ki:

  2012 Şubat’ta Diyarbakır/Çermik ilçesinde Beden Eğitimi Öğretmenliğini yaptım.Ayda 28 saat ders bir de kulüp görevim vardı.Ayda kaç saat ek ders almam gerekiyordu ?

  • rabia diyor ki:

   15 saat maaş karşılığı
   13 saat ücret
   10/1 den 2 saat
   kulüpten 2 saat
   haftada 17 saat
   ayda 17×4 =68 saat

 82. veli diyor ki:

  halk eğitim de sınıf öğretmeniyim.hafta sonlarında açılan kurslar maaş karşılığı sayılırmı?

 83. fındık diyor ki:

  merhabalar, ben çpl de meslek dersi öğretmeniyim
  ek derslerle ilgili bir sorum olacak.
  bir haftada çeşitli nedenlerle belli saat ek dersini doldurmamışsak
  o hafta girdiğimiz ek derslerden hiç ücret alamayacağımız söylendi.
  yönetmelikleri inceledim böyle bir şey göremedim.
  bu işin aslı nedir, cevap verirseniz sevinirim.

  • Ahmet YÜCEL diyor ki:

   Ekders hesaplanmasında öncelikle maaş karşılığı değerlendirilir. sonra üçret olarak değerlendirilir. Mesela 26 saat dersten önce maaş karşılığı 15 saat düşüür. 26-15=11 kalan 11 e ücret verilir. diğelim öğretmen o hafta 1 gün rapor kullandı 6 ssate girmedi hesap 26-6=20 20-15=5 saat ücret artı hazırlık planlama ve öğrenci kişilik hizmetleri alır.

 84. ECE diyor ki:

  LÜTFEN ACİL CEVAP VERİN
  BEN OKULUMDA 15 SAATİ DOLDURAMIYORUM.12 SOSYAL BİLGİLER
  3 DERSTE RESİM DERSİNE GİRİYORDUM VE BUNDANDA EK DERS ALIYORDUM.AMA MAAŞ KARŞILIĞI DOLDURMADIĞIM İÇİN RESİM DERSLERİNDEN EK DERS VERİLMİYOR.FARKLI BİR DERSE GİRDİĞİM İÇİN EK DERS ALMAM GEREKİYOR MU.BULUNDUĞUM YERDE BAŞKA SOSYAL BİLGİLER DERSİ YOK YANİ 12 SAATTE KALIYORUM BU DUMUMDA ne olacak

  • doğan diyor ki:

   resim dersinden ücret alamazsınız.Ayrıca eğer siz istemiyorsanız alanınız dışında bir derse maaş karşılığını dolduramasanız dahi girmek zorunda değilsiniz.

 85. Ardada diyor ki:

  Az önceki yorumumu neden kaldırdınız hiçbir hakaret ve saldırı yoktu yorumumda.

 86. Ardada diyor ki:

  Arkadaşlar Gençlik Spor Müdürlüklerinin açmış olduğu faaliyetlerde günlük 3 saat ücret verilecekmiş. Bu esnada asli görev için verilen ücret ödenmeyecekmiş. Acaba bu kurumdamı milli eğitim bakanı gibi öğretmenlerle alay ediyor.

  • burhan diyor ki:

   çok iyi bir nokta yakalamışsın. Daha doğrusu bunlar öğretmenleri kendileri gibi saf sanıyorlar.

 87. fatmab. diyor ki:

  arkadaşlar branş öğretmeniyim kulubüm ve sınıfım yok 31 saat derse giriyorum ve idare 30 saatten sonraki 1 saati fahri gireceksiniz diyor böyle bir zorunluluk var mı?

 88. ayşe diyor ki:

  merhaba.ben 5.sınıflara gelen seçmeli derslerle ilgili bilgi almak istiyorum.şöyle ki:ben haftada 31 saat fiili derse giriyorum ve branş öğretmenlerinin böyle bir hakkı olmadığından 30saati aşan kısmının ücretini almıyorum.fakat zümrem de 31 saat derse girmesine rağmen onun ek dersinin fazlasının ödendiğini gördüm çizelgede.bu durumu idareye gidip sorduğumda bana onun seçmeli derslere girmesinden kaynaklandığını söylediler.seçmeli derslerin ücreti ödeniyormuş.ben bu konuyla ilgili bi kaç yere danıştım olamiycağını söylediler ne olursa olsun branş öğretmenin 30 saatten fazla ders alamiycağı söylendi.ayrıca yönetmeliğe de baktım böyle bir bilgi yoktu.seçmeli ders normal ders ayrımı diye bir şey var mı? bu durumu anlayamadım bilgi sahibi olan biri beni bilgilendirebilir mi?

 89. mehmet okur diyor ki:

  ceylanpınarda suriyede ki savaş nedeniyle okullar tatil edildi. bu tatil sürecinde ekders kasilir mi?

 90. merkal diyor ki:

  kendi okulumda fiili 23 saat.. başka bir okulda 8 saat derse giriyorum… haftada 19 yazılıyo… 20 olması gerekmiyor mu? (öteki okulda 10 saat dolmadığı için 10 her saate 1 saati yazmıyorlar)

  • Ardada diyor ki:

   fiili girdiğin ders nerde olursa olsun 10 saat tamamlandıktan sonra 10 a 1 alırsın.

 91. eda diyor ki:

  mebdekı bır ögretmenın bır saat ekdersın ücreti ne kadardır?ek dersı hesaplarken bu mıktarı aynen mı çarpıyoruz yoksa kesıntısı var mıdır?

 92. tolga diyor ki:

  30 saat derse giriyorum. Ayrıca 1 saat de rehberlikle beraber bilfiil 31 saat derse giriyorum. Bu durumda kaç saat ek ders alırım? Eğer 20 saat alıyorsam bunun yönetmelikteki dayanağını belirtir misiniz? Teşekkürler

  • İsmet demir diyor ki:

   30-15=15 (ek ders)
   15+3 (ders dışı hazırlık)=18
   18+2 (rehberlik)=20
   Heaaplama bu şekildedir. Kesinlikle 20 saat alırsın.Okula eksik ödeme için dilekçe ver.

 93. Adınız ... diyor ki:

  ilçe okul sporları Organizasyonuda görevli beden eğitimi öğretmeni ek ders alacakmı?

 94. selma diyor ki:

  yüksek lisans yapanlarla, iki üüversite mezunu olanların aluığı ek ders ücreti farklımıdır.

 95. feridun diyor ki:

  ikili öğretim yapılan bir meslek lisesinde bir öğretmene günde en fazla kaç saat ders verilebilir. günde 16 saat ders yapılıyorsa.

 96. Gülay diyor ki:

  Okuldaki maaş karşılığı ders saatim 13 egzersiz yapmak istiyorum maaş karşılığı olan 15 saati dolduramayanlara ders dışı egzersiz ücreti ödenmez diye duydum doğru mudur ( sınıf rehberliğim var sayılıyor mu) teşekkürler…

  • Ardada diyor ki:

   sınıf rehberliği sayılmaz ama başka okulda da maaş karşılığını dolduramıyorsan, ekzersiz yapabilirsin. maaş karşılığı ile alakası yok.

 97. seher kondu diyor ki:

  eğitim bölgemizde ders olduğu halde en az derse giren benim eşit dağıtılması gerekmez mi,bu iş müdürlerin insiyatifindemidir

 98. kemal kılıç diyor ki:

  15 saati dolduran bir öğretmen istemediği halde bölge içinde 6 saat zorunlu ek ders için başka okulda görevderilebilir mi?

 99. Arda Turan diyor ki:

  Pardon 18 Saat alır.

 100. OĞUZ diyor ki:

  29 saat derse giren ve kulüp çalışması yapan bir öğretmen kaç saat ek ders alır

  • Arda Turan diyor ki:

   20 Saat ekders alır.

  • Adınız ... diyor ki:

   18 saat alır rehberlik filli ders sayılmaz 29-15=14 ona artıdan 2 saat 2 saat kulüp veya rehberlikten toplam 18 saat

   • Emrah Doğan diyor ki:

    Kafadan sallamayın bakanlık genelgesi var. Kulüp çalışmaları öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri olarak geçer ve bilfiil derse girildiği için planlamaya dahil edilir.FİİLİ DERSTİR ÖYLE KABUL EDİLİR YÖNETMELİĞİ OKU Kısaca
    29+1=30 3 saat planlama 2 saat sosyal hizmet çalışması

    29-15= 14 + 3 + 2 = 19 saat alır.

  • ismet demir diyor ki:

   Hayır 20 saat alamazsınız.
   29-15 (Maaş karşılığı)=14
   14+2(ders dışı hazırlık)=16
   16+2(kulüp çalışması)=18

   • şaban Turan diyor ki:

    İsmet bey’in doğru 29-15=14+2 (29/10)+2 kulüp=18 Eğer Sınıf Rehberliği verilseydi 29+1=30, 30/10=3 saat ders dışı hazırlık planlama olurdu o zaman 19 saat ederdi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.