Ekolojik dengenin bozulmasının nedenleri kısaca nedir

Pazar, 2 Ekim 2016, 17:54 | Genel | 4 Comments
by tayyar

Ekolojik denge nedir, doğal dengeyi bozan durumlar nelerdir hakkında bilgi veriyoruz.

Canlıların biyolojik dengesini bozan en önemli etkenlerden birisi enerji ihtiyacını karşılamak üzere kurulan nükleer santrallerdir. Olan kazalar sonucu büyük oranda kanserli canlılar oluşmakta ve kazanın yakınlarındaki canlıların büyük kısmı ortadan kalkmaktadır. Nükleer santralden çıkan atık maddelerin ise yüzlerce yıl ortadan kalkmamaları ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. İfade tarzı itibariyle vereceğimiz bir örnek olarak Çernobil kazası yeterlidir. Bir çok canlıyı ve bu arada insanları etkileyen bu kazanın oluşturduğu tahribat hala devam etmektedir.
Sobalarda ve kalorifer sistemlerinde yakılan kötü kalitedeki kömür ve diğer fosil yakıtların çıkarmış olduğu zehirli gazlarda hem canlıların ve hem de Dünya’nın dengesini bozmaktadır. Gazların atmosferde birikmesi sonucu sera etkisi oluşmakta ve bu da iklimlerin bozulmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla da, canlıların tıkır tıkır işleyen mekanizmaları, bu dengesizlik nedeniyle zarar görmekte ve Dünya’nın ısınması sonucu yaşanmaz bir ifade tarzından bahsetmek mümkün olmaktadır.
Filitre kullanmayan fabrikalardan çıkan Zaralı gazların etkisi de yabana atılmayacak kadar büyüktür. Hem bu gazlar ve hem de parfümeri sanayinde kullanılan gazların etkisi sonucu, üç oksijen molekülünün birleşmesi sonucu oluşan ozon dediğimiz yapı zarar görmekte ve bu da güneşten gelen zararlı ışınlar ile canlıları baş başa bırakmaktadır. Sera etkisini de ekleyecek olursak, ozon tabakasının delinmesi çok büyük ısınmalara ve ekolojik dengenin çok büyük oranda bozulmasına neden olmakta ve olacaktır da… Biriken zararlı gazların etkisi sonucu asitli yağmurlar yağmakta ve hem flora ve hem de fauna zarar görmektedir.

indir (7)

Ekolojik Denge Niye Bozuldu Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ekolojik dengenin bozulmasının nedenleri kısaca nedir"

  1. Mrv dedi ki:

    kısa istemiştim

  2. Şule dedi ki:

    Açıkçası pek fazla beğenemedim bence forumdaş sitesi daha iyi

  3. umut ağırman dedi ki:

    Çok iyi hoca + (artı) verdi.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.