Elit Manda

Medeniyet, uygarlık gibi kelimeleri cümleleri süslemek ve kendilerini başkaymış edasında göstermek için kullananlar var. Daha da kötüsü ülkemizin geleceği olan gençlerimiz bu kelimelerin anlamını yanlış benimsemişler.

Bir devletin  çağdaş uygarlık seviyesine  gelebilmesi kendi kültürünü, örfünü koruyup geliştirmekle orantılıdır. Ancak günümüz Türkiye’sinde ölçü kaçmış çağdaşlık manda ve himayeyle karıştırılmıştır. Korkarım ben bu satırları yazarken bile yurdumuzun birçok köşesinde dede adı Mehmet olan elit olduğunu savunan gençlerimiz anlamlarını bile bilmedikleri yabancı şarkıları ezberleyip yabancı marka giydikleri için övünüyorlar.

Durumun vahametini daha iyi anlamamız için Kurtuluş Savaşını düşünelim. Eğer bu savaş yapılmasa atalarımız vatan toprakları için kan dökmemiş olsa biz şimdi bir İngiliz, bir Fransız ya da bir Rum olurduk. Atalarımız biz onların manda ve himayelerine girmeyelim diye şehadete ermişken elitist dalgaya kapılan günümüz gençleri maalesef Kurtuluş Savaşı olmasaydı da  Avrupa , Amerika vatandaşı olurduk diyecek sınıra  gelmiştir.

Umarım bu elit gençlik dalgası bir an önce diner ve kendi güzelliklerimizle öne çıkan  bir ülke hayaliyle gece gündüz çalışan vatansever nesillerle yolumuza devam ederiz.

Bu yazı eokulegitim.com ziyaretçisi EMRAH DEMİR tarafından gönderilmiştir. Siz de yazı göndermek için Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir