Emil Lask Hayatı

Pazartesi, 15 Temmuz 2013, 16:03 | Genel | 2 Comments
by editor

Emil Lask Kimdir, Emil Lask Hayatı Biyografi

Alman, filozof. Kendi geliştirdiği ka­tegoriler öğretisine dayalı yeni bir metafizik kurmaya çalışmıştır.

25 Eylül 1875’de Wadowice yakınlarında Krakau’da (Krakow) doğdu, 26 Mayıs 1915’de Alman-Rus savaşında, Karpatlar’da öldü. Orta öğrenimini doğdu­ğu ilde gördükten sonra Freiburg ve Heidelberg üniversitelerinde felsefe ve matematik okudu, Yeni-

Kantçı okulun öncülerinden Rickert ve Windelband’ ın öğrencisi oldu. Nicolai Hartmann’la kurduğu arkadaşlık sonucu Husserl’in görüngü bilim felsefesini benimsedi. Bade Okulu’na bağlı olan Lask bu okulun görüngübilimle olan bağlantısını geliştirmiş, felsefe­sinde sezgi içeriklerine dayalı bir dizge oluşturmuş, bilgi kuramı ve ahlakı odak edinmiştir.

Lask, felsefeye, Kant’ın geliştirdiği sorunlara yeni çözümler aramakla girer ve düşüncelerini bilgi konusunda yoğunlaştırır. Ona göre bilgi ile mantık arasında yakın bir bağlantı vardır. Kant’ın önsel (a priori) dediği ve deney bilgisinin kesin kuralları olarak nitelediği kategoriler de birer bilgi sorunu durumuna getirilebilir, onların da içeriği, kaynağı araştırılabilir. Bunu başarabilmek için yeni bir bilgi kuramı oluşturmak gerekir.

 • Eserleri (başlıca): Die Logik der Philosophie und die Kategorienlehre, 1911, (“Felsefenin Mantığı ve Kategoriler Öğretisi”); Die Lehre vom Urteil, 1912, (“Yargı-öğreti­si “); Gesammelte Schriften (ö.s.), 1923-1924, (“Toplu Yazılar”)

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Emil Lask Hayatı"

 1. cadka dedi ki:

  Im Vertrauen gesagt, ich berate Ihnen, zu versuchen, in google.com zu suchen
  cadka bb4arg48

 2. kasenka dedi ki:

  Ich entschuldige mich, aber meiner Meinung nach irren Sie sich. Schreiben Sie mir in PM, wir werden umgehen.
  kasenka bb4arg48

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.