Emily Dickinson Kimdir

Salı, 14 Mayıs 2013, 20:20 | Genel | 0 Yorum
by editor

Emily Dickinson Kimdir, Emily Dickinson Hayatı Biyografi

ABD’li şair. Kısa lirik şiirin başlıca ustalarındandır.

Emily Elizabeth Dickinson 10 Aralık 1830’da Massachusetts’de Amherst’de doğdu. 15 Mayıs 1886’da aynı kentte öldü. Avukat olan babası 1847- 1848 yıllarında milletvekilliği de yaptı. Emily Eliza­beth Amherst Academy ve 1847-1848 arasında Mount Holyoke Female Seminary’de dini yönü ağır basan bir öğrenim gördü. Kapalı ve toplumdan uzak yaşadı. Kişiliği ve özel ilişkileri her zaman merak konusu olmuştur. 1855’de Washington’a yaptığı bir yolculuk sırasında yaşamı boyunca mektuplaştığı ünlü rahip, Charles Wadsworth’la tanıştı. 1850’de ve sonunda, mektuplarında adı “Master” olarak geçen birine âşık oldu. Bu kişinin rahip Wadsworth ya da mektuplaştı­ğı bir yayıncı olduğu öne sürülür. Bu döneminde hızla şiir yazdı. 1862’de şiirleri konusunda Thomas Wentworh Higginson adlı bir edebiyatçıya danıştı. Şiirlerinin özgünlüğünü övmekle birlikte yayınlama­masını öneren Higginson’un öğütlerinden ömür boyu etkilendi. Ölümünden önce yalnızca yedi şiiri yayın­lanmıştır. 1878’de babasının yakın arkadaşlarından birine aşık oldu, karşılık bulan bu aşk duygusu mektuplarına yansıdı. Ancak 1870 yılından başlaya­rak ev dışına hiç çıkmadı ve hep beyazlar giyindi.

Yazdığı 1775 şiir ve çok sayıda mektuptan edinilen izlenime göre tutkulu, zeki bir kadındı. Tanrı, din ve ölüm konularını şiirinde işlemiş olmakla birlikte şüphecidir.  İnanç ve şüphecilik arasındaki çatışma şiirindeki gerilim ögesinin kaynağıdır. Şiire başladığı 1850 yıllarında R.W. Emerson’un aşkıncı (trancendentalist), iyimser görüşlerinin etkisi ege­mendi. Bu dönem şiirlerinde şakacı, utangaç bir kadın sesi duyulur. Çok ürün verdiği ve dostlarım düşüne­rek acı çektiği iç savaş yıllarında ise daha içe dönük, günlük yaşantıyı klasik epigramlar (kısa şiir) biçimin­de dile getiren şiirler yazdı. Alabildiğine anlam yüklü sözcüklerden oluşan şiiri, yoğun ve gerilim doludur.

Eserleri (başlıca): Poems by Emily Dickinson, (ö.s.), 1890, (“Emily. Dickinson’dan Şiirler”); Letters of Emily Dickinson, (ö.s.), 2 cilt, 1894, (“Emily Dickinson’un Mektupları”); The Single Hound:ThePoemsofa. Lifetime, (ö.s.), 1914; New Poems of Emily Dickinson, (ö.s.), 1945, (“Emily Dickinson’un Yeni Şiirleri”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.