Eski Medeniyetler Gökyüzüyle İlgili Bilgileri Nasıl Toplamışlardır

Salı, 11 Mart 2014, 23:18 | Genel | 10 Comments
by tayyar

Eski medeniyetlerde astroloji çalışmaları, bu yazımızda sizlere eski uygarlıkların gökle ilgili bilgileri nasıl topladıkları hakkında açıklamalar yapacağız.

Eski medeniyetler gökyüzü hakkında yeterince bilgi sahibi değillerdi. Işık saçan ve özellikle de hareket eden cisimlerin uğursuz olduklarına inanırlardı. Gökyüzünü gözetleyebilmek ve gördükleri cisimlerin anlamlarını kavrayabilmek için gereken teknolojik aletlere, teleskoplara vs. sahip değillerdi. Ancak zamanla teknolojinin gelişmesiyle ve insanların gökyüzünde meydana gelen gelişmeleri periyodik bir şekilde takip etmesiyle bazı şeyler anlam kazanmaya başladı. Mesela Güneş’in doğuşu ve batışı eski medeniyetlerde bir tapınma nedeniyken zamanla bu durumun olağan olduğu ve insanların hayatlarında değişiklik yaratmadığı gözlemlenince bundan vazgeçildi. Daha sonra gökyüzü çeşitli teleskoplarla incelendi ve gezegenler, yıldızlar, ayın ve güneşin hareketleri iyi bir şekilde takip edilerek tanımlanmaya başlandı. Yıldızların yön bulmada faydalı olduğu tespit edildi ve böylelikle insanlar gökyüzünü kendi faydaları için kullanmaya başladı.

Çinliler yıldızların resimlerini çizerek tarihin ilk yıldız haritasını M.Ö 1300’lü yıllarda çıkardı. Mayalar Venüs ve Merkür’ün hareketlerini takip ederek astrolojik hesaplamalar yaptı. Güneş ve Ay tutulmalarının tarihlerini belirlemeyi başardılar. Antik Yunan döneminde yaşayan Aristo, M.Ö 300’lü yıllarda Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve Güneş’in etrafında döndüğünü iddia etti. Bu iddiaların yaklaşık 1500 sonra doğruluğu ispatlanabildi.

Sonraki yüzyıllarda yapılan mercek ve teleskoplarla da gökyüzü ayrıntılı bir biçimde incelendi ve bugünkü bulgular bilimsel bir şekilde açıklanabildi.

indir (4)

Eski Medeniyetlerin Gökyüzü Hakkında Çalışmaları Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

10 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Eski Medeniyetler Gökyüzüyle İlgili Bilgileri Nasıl Toplamışlardır"

 1. Ömer dedi ki:

  Lan aptal daha kısa yaz.

 2. Emirhan dedi ki:

  Bunu yazana cok teşekür ederim.Bu yazı sayesinde ödevim bitti.

 3. gazi dedi ki:

  bece resimler daha büyük olmalıydı

 4. melek dedi ki:

  kısa kısa kısa

 5. Abdullah güldam.. dedi ki:

  hocam daha kısası yokmuydu.Ama yine de bravo bu kadar yazıyı yazmışsınız.EMEĞE SAYGI

 6. {{*_M_R_K_*}} dedi ki:

  güzel etmişsiniz ama daha kısası yokmuydu böylece bize hem daha çok yardım etmiş olurdunuz hemde sizin karınız olurdu

  Öyle değilmi…
  Ama yinede emeğe saygı diyorum teşekkür ediyorum :)

 7. azra dedi ki:

  bence bu yazı bana göre çok daha azaltırsanız sevinirim

 8. şilan dedi ki:

  çok az

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.