Evirme Nedir

Pazar, 21 Nisan 2013, 16:20 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Evirme ne demek, evirme nedir

Evirme, tasım mantığında ya da geleneksel mantıkta, bir özne-yüklem önermesinde özne ile yüklemin birbirinin yerine geçiril­mesidir. Bu yolla elde edilen önermeye evrik denir. Yalnızca simgeleri E ve İ olan tümel olumsuz ve tikel olumlu önermeler ile yapılan bir evirme eşdeğerde bir önermeye ve dolayısıyla, geçerli bir çıkarıma dönüşür. Örneğin, “Hiçbir insan ölümsüz değildir,” önermesinin (E) evriği, “Hiçbir ölümsüz insan değildir,” önermesidir. “Bazı insanlar ölümlüdür,” önermesinin (İ) evriği de, “Bazı ölümlüler insandır” biçimindedir.

Matematikte evrik terimi, “AB.C’yi içe­rir” önermesinin “AC,B’yi içerir” biçimine (simgelerle gösterilirse, “AB C’nın, “ACoB”ye) dönüştürülmesiyle elde edilen önerme için kullanılır. Bu işlem bazı durum­larda, geleneksel mantık açısından, (tümel olumlu) bir A önermesinin basit evriğine indirgenebilir: Örneğin, “her eşkenar üçken eşaçılıdır” ve onun evriği “her eş açılı üçgen eşkenarlıdır.” Ama böyle bir indirgeme çoğu zaman ya olanaksızdır ya da zorlamay­la olur. Evirme bakımından, bir önermeden o önermenin evriğine geçmek, her zaman geçerli bir çıkarım değildir. Çoğunlukla bir matematiksel önermenin hem kendisi, hem de evriği geçerli olabilirse de her durum için ayrı tanıtlar getirmek gerekir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.