Evrensel Zaman

Cuma, 19 Nisan 2013, 10:52 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Evrensel Zaman Hakkında Bilgi, Evrensel Zaman Nedir

Evrensel Zaman (İngilizce adından [Uni­versal Time] UT olarak kısaltılmıştır), Greenwich’ten geçen meridyen yayı üzerin­deki (0° boylam) ortalama güneş zamanı. 1928’de, Greenwich Ortalama Zamanı tanı­mının yerini alan Evrensel Zaman günü­müzde, bir saniye kadar bir duyarlığın yeterli olduğu durumlarda, güneş zamanı­nı) belirtmek için kullanılır.

1955’te Ulus­lararası Astronomi Birliği (IAU), giderek artan duyarlıkta bir dizi Evrensel Zaman kategorisi tanımladı. UTO, Evrensel Zama­nın, yıldız geçişlerine ilişkin olarak çeşitli gözlem evlerinde yapılan optik gözlemler­den elde edilen ilk değerlerini gösterir. Kutup hareketinin etkisi nedeniyle, bu de­ğerler birbirinden biraz farklıdır. Yer’in dönme ekseni çevresindeki kesin açısal koordinatını veren UT1, UTO’m kutup ha­reketinin etkileri dikkate alınarak düzeltil­mesiyle belirlenir. Son olarak, Yer’in dön­me hızındaki yıllık değişimler göz önüne alınarak UTl’e deneysel bir düzeltmenin eklenmesiyle UT2 elde edildi. Uluslararası saat ayarının temelini oluşturan Eşgüdümlü Evrensel Zaman UTl’le aynı olması için zaman zaman yeniden ayarlanan atom saa­tiyle belirlenir. Bu yolla, Evrensel Zaman olarak belirtilen güneş zamanı ile atom zamanı yakın bir eşgüdüm içinde tutulur.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.