Eylül Ayında Sorumluluk ve Ortalama Yükseltme Sınavı Olacak mı?

Çarşamba, 7 Temmuz 2010, 18:22 | Genel | 215 Comments
by admin

Sorumluluk sınavlarında başarılı olamayan öğrencilere yeni bir şans tanındı. Bakan Çubukçu’nun verdiği talimatla, sorumluluk sınavlarında başarılı olamayan öğrenciler eylülde en fazla 4 dersten yeniden sınava girecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretimde kurumlarında ”ortalama yükseltme” ve ”sorumluluk” sınavlarında başarısız olan öğrencilere, başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girme imkanı tanıdı.

OYS 2012 Sayfası Haberler ve Yorumlar İçin Tıklayın

Bakan Çubukçu, yayımladığı genelgede Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği gereğince, ortaöğretim kurumlarında ders kesimini takiben yapılan ”Ortalama Yükseltme” ve ”Sorumluluk” sınavlarının tamamlandığını bildirdi.

Çubukçu, yapılan değerlendirme sonucunda, az da olsa bir kısım öğrencinin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemediğinin anlaşıldığını belirtti.

Genelgeye göre, bu nedenle 2009-2010 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere MEB’e bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınav döneminde; önceki yıllardan sorumlu olunan dersler ile alan değişikliğinden dolayı sorumlu tutuldukları derslerin yanı sıra, ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibariyle sınıf geçip geçemediklerine bakılmaksızın öğrenciler bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacak.

Sınava girilecek dersler, 16-20 Ağustos 2010 tarihleri arasında öğrenci velisi tarafından dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek.

Sınav programı, sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecek. İlgili yönetmelik gereği Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde gerçekleştirilecek bu sınavlar, gerektiğinde takip eden haftada da yapılacak. Gerektiğinde Cumartesi, Pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da sınav yapılabilecek, ancak aynı günde yapılacak sınav sayısı 3’ü geçmeyecek.

İkinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi sebebiyle 2009-2010 eğitim-öğretim yılı ders kesimi ve ortalama yükseltme sınavları sonu itibariyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerden bu genelge kapsamında yapılacak sınavdan yararlanmak isteyenler 13 Ağustos 2010 tarihi mesai bitimine kadar müracaat etmeleri halinde tekrar eski okullarına kayıtları yapılarak sınavlara alınacak.

Sınav takvimi yapılırken 2010-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumlarının dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Çubukçu, sınavların yürütülmesinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi bakımından okul müdürlüklerince öğretmenlere gerekli duyuruların yapılmasını istedi.

AA

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Eylül ayında OYS’lerin tekrar yapılacağı müjdesini bildirdi. İşte Milli Eğitim Bakanlığının Resmî yazısı.

OYS Eylül 2010da Tekrar Yapılacak
OYS Eylül 2010’da Tekrar Yapılacak

Resmî Yazıyı Görmek İçin Tıklayın.

Uyarı: Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarına Girecek Olan Öğrenciler, yukarıdaki resmî yazıda da yazdığı gibi, bu sınavlara gireceklerine dair okullarına 16-20 Ağustos 2010 Tarihleri arasında dilekçe vermek zorundalar. Öğrencilerin bu noktaya çok dikkat etmelerini istiyoruz. Aksi takdirde Eylül ayında yapılacak olan sınavlara katılamayabilirsiniz.

Tagged with: , ,

215 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Eylül Ayında Sorumluluk ve Ortalama Yükseltme Sınavı Olacak mı?"

 1. tuba dedi ki:

  çok şükür ya dil anlatımdan geçtim edebiyatdanda geçersem ohh bee sınıfı geçiyorum iyişallah geçerim allahım ya

 2. SEDA dedi ki:

  http://www.eokulegitim.com/ortalama-yukseltme-sinavi-eylul-ayinda-yapilacak-mi-2010/ BU SAYFAYA GELİN ARKADAŞLAR DAHA FAZLA VE SIK YORUM YAPILIYOR

 3. rabia dedi ki:

  147’yi arayalım boş boş oturmayalım nasıl olsa başkaları arıyordur diye düşünmesin kimse çok olmamız gerek.

 4. ünsal dedi ki:

  merhaba eylül ayında sınav olcak mı olmazsa 1 senem boşa gidecek liseyi bitirdim şuan ama 1 tane sorumlu dersim var onu veremezsem diplomayı alamayacam alamadığım içinde üniversite sınavına giremiyecem bide yüksek miktar vererek 1 dershaneye yazıldım eğer sınav olmazsa boşa gidecek anlayacağınız 1 senem boşa gidecek.

 5. sevda dedi ki:

  koksaltoptanlisesi.k12.tr/ bu okul oluyorsa tüm okullar oluyordur dimi?

 6. can karanfil dedi ki:

  Hey hep beraber oruç tutalım ve oruç açarken hepimiz aynı duayı edelim yani ağustosta sınav olsun duasını buraya cevap yazın kendimi iyi hissedicem bkz

 7. beril dedi ki:

  ya arkadaşlar mebe sınav olacak mı degilde olsun içerikli mesaj gönderiin.Tamam mı ya :D

 8. sdlfg dedi ki:

  benim 4 zayıfım var birisini versem geçiyorum sayın dinçerin en kısa sürede sınavla ilgili sevindirici haberi vermesini bekliyorum. :)

 9. ertuğ dedi ki:

  arkadaşlar benimde6zayıfım vardı 2 sini verdim 1 tane daha versem 3 sorumluyla geççem eylüldesınavlar olcakmı acaba olmassa yandık..

 10. burak dedi ki:

  lütfen son kez yapın yalvarırım lütfen bakanım valla hgayatımız ölcek geçen sene yaptınız bu sende yapın lütfen

 11. burak dedi ki:

  lütfen bu kezde bi hak tanıyın 2 kalmam bu benim ilk sınava yetişemedim sadece bi ders vercem yani elinizi vicdanınıza koyun son kez yapın bakanım sınavı lütfennnnnn yalvarırım aklımız başımıza geldi söz seneye ismimizi görmüyceksiniz

 12. Okan ÖLmez dedi ki:

  ne müjdesi farkındauysan 2010 un onayı o :(

 13. Yapraksu dedi ki:

  Ben Rauf denktaş lisesinde okuyorum. 8 zayıfım vardı 4 dersi verdim ama geoetri dersini veremedim okuldan hiç kimse geçemiş lütfen bize yardım edin. 1 ders yüzünden kalamam.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.