Felsefenin Bilime Bilimin Felsefeye Katkıları Nelerdir

Pazartesi, 10 Mart 2014, 22:07 | Genel | 1 Yorum
by tayyar

Felsefe ve bilimin ortak özellikleri, felsefe ve bilim arasında farklar, bu yazımızda sizlere felsefenin bilime katkıları bilimin felsefeye katkıları konusunda bilgi vereceğiz.

Felsefe ve bilimin ortak özelliklerinden biri ikisinin de araştırmacı olmasıdır. İki alanda da sorgulamalar ve çeşitli deneyler sonucu belli başlı sonuçlara ulaşılır. Yalnız felsefede farklı görüşlerin çıkmasının nedeni felsefenin daha çok düşünce ve fikir üzerine kurulu bir disiplin olmasından kaynaklanır. Bilim ise daha net ve nesnel verilere dayandığı için kesin sonuçlar üzerinde konuşulur.

Felsefe, bilimin ortaya koyduğu doğrular üzerinde yükselir. Çünkü felsefenin asıl amacı bilimin, dinin, günlük hayatta yaşanılacak her türlü sorunun temel nedenini tespit etme, hayatı kavrama ve tanımlamadır. Bunun için bilimin ortaya attığı görüşler kullanılır ve bilimin doğruları üzerine yapılan tartışmalarla felsefe gelişir.

Bilimler de bazı yönleriyle felsefeden etkilenirler. Mesela bilimler felsefenin onları eleştirmesi sayesinde ilerler ve her bilimsel bilginin kesin bir değeri yoktur. Bazen felsefe sayesinde bilimsel bilgilerin yanlışlığı fark edilir ve yeni bulgularla yeni bilimsel bilgilere ulaşılabilir. Yani her iki sistematik de birbirini etkilemekte ve birbirinden etkilenmektedir.

norofelsefe

Felsefenin Bilime Katkıları Bilimin Felsefeye Katkıları Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Felsefenin Bilime Bilimin Felsefeye Katkıları Nelerdir"

  1. neriman dedi ki:

    Maddeler halinde bilgi verir misiniz?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.