Fikriye Hanım Kimdir

Pazar, 20 Ekim 2013, 11:34 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by onur

Fikriye Hanım Kimdir, Atatürk ve Fikriye Hanım Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ikinci eşi Galip Bey’in yeğeni olan Fikriye Hanım Selanik’te 1887 yılında dünyaya geldi.Bir Mısırlı ile küçük yaşta evlendiyse de evliliği yürümedi ve ailesinin evine geri döndü. Atatürk’e Çankaya Köşkü’nde 1923 senesine dek yardımcı oldu.

Fikriye Hanım

Atatürk’ün Eşi Fikriye Hanım Hakkında Bilgi

Dayanıksız ve ince yapısı,Fikriye Hanım’ın psikolojisini ve gelecek planlarını etkilediği gibi eğitim öğretim hayatının da önüne geçti.Ciğerlerinden hasta olarak Münih’e gitme mecburiyetinde kaldı. Atatürk’e aşıktı ve Mustafa Kemal ile Latife Hanım’ın evliliğini öğrenince Türkiye’ye döndü.Çankaya Köşkü’ndeki birkaç günlük misafirliğinin ardından İstanbul’a yerleşmeye karar verdi.Ancak Ankara’ya veda etmeden önce, Münih’ten Mustafa Kemal ‘e aldığı armağanı vermek için Çankaya Köşkü’ne gittiğinde başyaver tarafından Atatürk’ü görmesine mani olundu.Bunun üzerine bunu kendine yediremeyerek Çankaya Köşkü’nün önünde kendi hayatına tabancayla son verdi.

Fikriye Hanım Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.