Film arşivini kim buldu, film afişinin icadı

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:06 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

İlk film afişi, film afişi nezaman bulundu, film afişini kim yaptı, ilk film afişi hangi filmindir

İlk film arşivi Danimarka’da açıldı. Danish Statens Arkiv For Mistoriske Film Og Stemmer adlı bu arşivin fikir babası, Kopenhag’da yayınlanan Politiken gazetesi elemanlarından Anker -Kirkeby’dir. Kirkeby, o güne dek çekilen filmlerin, ileride sinema tarihçileri için birer hazine niteliği taşıyacağını düşünerek konuyu Nordisk Film yetkililerinden Ole Olsen’a açtı. Olsen da bu fikri benimseyince, arşiv kuruldu. Kuruluştan sonraki üç yıl içinde, belirli bir düzen içinde Danimarkalı sanatçı, yazar, bilim adamı, politikacı v.s… gibi kişilerin filmleri çekilerek arşive kondu. Ayrıca, eski Kopenhag’dan da görüntüler saptandı. Arşiv, 9 Nisan 1923′te Kopenhag Kraliyet Kitaplığı’nda resmen faaliyete geçti.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Film arşivini kim buldu, film afişinin icadı İlk film afişi, film afişi nezaman bulundu, film afişini kim yaptı, ilk film afişi hangi filmindir İlk film arşivi Danimarka’da film afişi nezaman bulundu, film afişini kim yaptı, ilk film afişi hangi filmindir, İlk film afişi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.