Fizik Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler

Pazartesi, 1 Kasım 2010, 22:54 | Bilgi Paylaşımı | 6 Comments
by admin

Üniversiteye hazırlık yapan adaylar için, Fizik Mühendisliği hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan en yeni bilgileri ve bölümün puanlarını derledik. Fizik Mühendisliği mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Fizik Mühendisliği

Genel Tanım:

Fizik mühendisliği bölümü, doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesi ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

Faaliyet Alanları:

Fizik mühendisleri elektronik endüstrisi, TCDDY ve PTT gibi haberleşme ile ilgili kuruluşlarda üretilen ve kullanılan malzemelerin elektronik, metalürjik, optik vb. özellikleri konusunda kalite kontrolünü yapar. Temel Fizik bilgilerini uygulama alanlarına aktarmak amacı ile araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Modern teknoloji kullanılan kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Bilgisayar ve elektronik malzeme üretiminde, kalite kontrol birimlerinde, radyasyon güvenliği ve sağlık fizikçisi olarak hastanelerde, enerji santrallerinde, özel ölçme aletleri ile ilgili konularda iş sahası bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Fizik mühendislerine duyulan ihtiyaç artacaktır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Temel bilimlere özellikle fiziğe ilgi duyması

Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme yeteneğine sahip olması

Araştırmacı, mantıklı, tedbirli ve iyi gözlemci olması

Grup çalışmasına açık olması

Sayısal düşünme gücünün ve yaratıcılığının yüksek olması

Tertipli, düzenli çalışması, ayrıntılara dikkat etmesi

İletişim becerisinin yüksek olması gerekir.

FİZİK MÜHENDİSLİĞİ (MF–4)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 311,997 54,000 472,100
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 292,380 93,800 442,417
ANKARA ÜNİVERSİTESİ 282,811 121,000 427,937
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) 259,558 210,000 392,752
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (İngilizce) (İÖ) 189,755 373,000 287,129

Eokulegitim.com
Fizik Mühendisliği Bölümü Mesleği İş İmkanları – Olanakları, Fizik Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir, Fizik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2015 – 2011, Fizik Mühendisliği Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Fizik Mühendisliği Kazanç Durumu, Fizik Mühendisliği Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Fizik Mühendisliği Mesleği İş Alanları, Fizik Mühendisliği Mesleği Maaşları, Fizik Mühendisliği Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Fizik Mühendisliği Mesleğini Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalıdır, Fizik Mühendisliği Mesleğinin Geleceği, Fizik Mühendisliği Meslek Rehberi, Fizik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Fizik Mühendisliği Nedir, Fizik Mühendisliği Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi, Fizik Mühendisliği Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Fizik Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler"

 1. Oğuzhan dedi ki:

  bu bölüm okunursa dışarıda atom mühendisi diye hava atılır baska da hiçbir sey yapılmaz ayrıca 6 senede okul biterse iyi :)

 2. oğuzhan dedi ki:

  fizik mühendisi kimdir atom bombası yapar,nükleer santrallerde çalısır aselsanda roketsanda çalısır avrupada fizik mühendisi değil fizikçi olsan doktorlardan daha havalı ve değerlisin ama türkiyede ancak aselsan değil hayalsanda çalısırsın…

 3. fizik dedi ki:

  Hocam ben 2010 istanbul teknik üniversitesi fizik mühendisliğini, bölüm 3. sü olarak bitirdim.3 lisana biliyorum,4 bilgisayar programlama dilinde program yazabiliyorum ama gelgelelim 2010 eylülünden beri işsizim iş yok, çok nadir fizik mühendisi elemanı aranıyor verdikleri maaşda ilk 6 ay asgari ücret sonra 800 lira… 4 iş imkanının 4 üde bu şekildeydi, kamuya girmek ayrı bir dert kontenjan çok çok az ve puan abartılı yüksek. ilk zamanlar fiziği çok severdim ama bir süre sonra herkes bunalıyor.okula 70 kişi girdi 9 kişi mezun olduk.çok çok büyük hayallerin olmasın bu bölümle ilgili kaldıki ben 4 yıl tubitak projelerinden kuramsal fizik ile ilgili proje yarışmalarında derece aldım.ama boş boş boş… yerinde olsam illa mühendislik ya ottüde yada boğaziçinde elektronik yada makine okuyacaksın diğer üniversitelerde boş .. bugün sen gidipte hacettepe elektronik müh. mezunu olsan yine boş ..eğer odtü yada boğaziçinde mühendislik okuyamıyorsan .. herhangi bir yerde işletme oku, kamu yönetimi oku,2 yıllık bölüm oku ,matematik öğretmenliği yada bölümü oku bunlarda çok çok çok daha fazla iş imkanı var…benimle aynı yıl liseden mezun olan arkdaşım nasıl olduysa ege üniv. de biyomedikal okudu şimdi toshiba firmasında tekniker aylık 3 bin 4 bin arası maaş alıyor… sen yinede benim yazdıkarıma bakma iyi araştır pişman ve hayalci olma… selamlıyorum seni.

 4. celal gonuldas dedi ki:

  mumkunse benım e- posta adresıme yazar mısınız

 5. Celal gönüldaş dedi ki:

  Ben gaziantep üniversitesinde fizik mühendisliğini okuyorum burda çevredeki arkadaşlarımdan hep bana diyor senın iş bulma olanağın çok çok düşük fizik mühendisliği güzel degıl belkı benım bu tur şeylerden etkilememem gerekir fakat ne yapayım ben de öyle bir problem var hemen de etkilenıyorum bu tur seylerden gercekten iler de yanı turkıye de fızık muhendıslıgı gelecegı nasıl olur ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.