Fotosentez Yapılabilmesi İçin Gerekli Enerji Türü ve Şartlar

Pazar, 23 Nisan 2017, 14:49 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere Fotosentez Yapılabilmesi İçin Gerekli Enerji Türü ve Şartlar Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Doğada var olan tüm canlıların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri adına pek çok faaliyet ilerlemektedir. Bunlar arasından en önemlisi ise fotosentez olayı olmaktadır. Fotosentez, klorofile sahip olan bitkilerin havada bulunan ve canlılar için zararlı olan karbondioksit gazını alarak bunu besin olarak kullanmaları, sonucunda ise doğaya canlılar için gerekli olan oksijeni vermesi olayıdır.

Fotosentezin gerçekleşebilmesi için güneş ışığı gereklidir. Bitkiler, topraktan aldıkları su ve güneş ışığını bir araya getirerek tepkimeye sokarlar ve fotosentez olayı gerçekleşir. Bu da canlılar için hayati önem taşıyan oksijenin üretilmesi anlamına gelmektedir.

Güneş ışığı, su, karbondioksit ve klorofil pigmenti, fotosentez işleminin gerçekleşmesi için gerekli şeylerdir. Bunların bitki içerisinde tepkimeye girmesi, fotosentez döngüsünü oluşturmaktadır.

 

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.