Gautama Buddha Kimdir

Pazar, 26 Mayıs 2013, 15:44 | Genel | 0 Yorum
by editor

Gautama Buddha Kimdir, Gautama Buddha Hayatı Biyografi

Hintli bilge ve din kurucusu. Ölüm­süzlüğe ve gerçeğe, bütün duyulur varlıklardan sıyrılarak, içe kapanışla sağlanan derin sezgi ve arınmayla ulaşılabileceği görüşünü içeren “Buddhacılık” adlı dini kurmuştur.

Kuzey Himalaya eteklerinde Benares’te doğmuş, Kusinava’da ölmüştür. Gerçek adı Siddhartha Gautama’dır, yaşamıyla ilgili bilgiler söylencelerle karışmış­tır. Önceleri böyle bir kimsenin yaşamadığı ve Buddhacılık’a etki kazandırmak için halkın yarattığı bir söylence varlığı olduğu ileri sürülmüş ise de, son dönemlerde Hindoloji alanındaki çalışmalar, onun gerçek kişiliğini ortaya çıkarmıştır. Kimi kaynaklara göre ailesi Saka Türkleri’nin, sonradan Siddhartha adını alan bir boyundandır, babası bu boyun “raca”sı olan Suddhaona, anası Maya’dır. Mâyâ, çocuğunu babası Suddhaona’nın yanında doğurmak için, onun bulunduğu yere giderken, yolda sancılanmış, Gautama’nın doğumundan yedi gün sonra da ölmüştür. Öksüz Gautama’yı, babasıyla evlenen teyzesi Mahap- pati bakıma almış, ona Sakyamuni adını vermiştir. Adı Sakyamuni Gautama olan bu genç, mutluluk içinde yaşaması için, babasının kendisine yaptırttığı her mevsimin özelliğini taşıyan üç ayrı konakta yirmi dokuz yaşma dek kalmış, çağının en ünlü bilginlerin­den öğrenim görmüştür. Bu süre içinde Yachodera adlı bir kızla evlenmiş, ondan Rahola adı verilen bir kızı doğmuştur.

Yalnız kalan Gautama, büsbütün içine kapanmış, geceyi “bilgi ağacı” denen bir ağacın altında uyuyarak geçirmiş. Gördüğü bir düşle silkinerek uyanmış, çevresine bakınmış, derin düşünceye dalmış. Bu kendinden geçiş sırasında kendisine “göksel esin” gelmiş, evreni, varlıkları bambaşka bir gözle görmeye başlamış. Bu olaydan sonra, söylencelerin bildirdiği­ne, kimi kaynakların anlattığına göre, kendisine “esinlenmiş”, “aydınlanmış”, “uyarılmış” anlamında “Buddha” denmiştir.

Buddha’nın kurduğu din, en ince ayrıntılarına -4 dek incelenince eski Hint inançlarının bir karışımı olarak ortaya çıkar.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.