Gazetecilik Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Çarşamba, 13 Nisan 2011, 20:50 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Gazetecilik bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Gazetecilik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmak amacıyla eğitim veren bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Gazetecilik programını bitirenler çesitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında “Muhabir”olarak görev alırlar. Basın yayın kuruluşlarında (günlük, haftalık, yerel, ulusal, uluslararası gazete ve dergilerde) çalışırlar.
Üniversitede akademik kariyer yanında, basın yayın kuruluşlarında muhabirlik, köşe yazarlığı gibi görevler alırlar. Kazanç durumu, çalışma koşulları ve deneyimle doğru orantılıdır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ekonomik koşullardan çok etkilenen bir sektör olduğu için iş bulma olanakları, ülkenin ekonomik gelişmişliği ile sıkı ilişkilidir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına aktarabilmesi
Çevresinde olup bitenlere, karşı ilgili ve dikkatli olması
Başkalarıyla iyi iletişim kurabilmesi ve ısrarcı, girişken biri olması
Değişik ortamlarda, gerektiğinde stres altında çalışabilmesi
Okumaya ve çevresini incelemeye meraklı, seyahat etmeyi sevmesi ve olayları doğru değerlendirebilmesi gerekir.

Gazetecilik Nedir, Gazetecilik Ne İş Yapar, Gazetecilik Maaşları,Gazetecilik İş İmkanları, Gazetecilik İş Çalışma Alanları, Gazetecilik Mesleği Hakkında Bilgiler, Gazetecilik Bölümünün Geleceği, Gazetecilik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gazetecilik Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Gazetecilik Tanıtımı, Gazetecilik Kazanç Durumu,Meslek Rehberi, Gazetecilik Mezunları Ne İş Yaparlar,Gazetecilik Bölümü İş Olanakları, Gazetecilik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gazetecilik İş Bulma Durumu

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Gazetecilik Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

  1. Adınız ... dedi ki:

    gazeteci hangi işleri yapar.

  2. mehmet enes dedi ki:

    benim dersim hakkında yardım ediyo

  3. furkan dedi ki:

    ben bu anlatımı beğenmedim çünkü maaş gibi konuları içeriğine almamış

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.