General Mobile Yerli Tablet E-Tab Fiyatları

Cumartesi, 26 Kasım 2011, 17:35 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

Yerli tablet piyasada! İşte fiyatıGeneral Mobile’in ürettiği ilk yerli tabletbilgisayar e-tab dün piyasaya sürüldü.

Cihazın tanıtım toplantısına katılan BTK Başkanı Tayfun Acarer, Ulaştırma,  Denizcilik  ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘Fiyatı biraz düşürsünler.’ talebi üzerine  fiyatı 899 lira yerine 799 lira olarak açıkladıklarını söyledi.Yerli cep telefonu  üreticisi General Mobile, üretimine başladığı ilk tablet bilgisayarı tanıttı. Şirketin Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, ülkeye katma değer sağlamak amacıyla yola çıktıklarını belirterek, “Cep telefonu üretim tecrübemizi burada kullandık. Her şey tasarımla başladı ve bugün ise bu ürünlekarşınızdayız.” dedi.

Gölcü, Türkiye’nin bilişimdeki gücü ve potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti. e-tab’daki yerli katkı payı yüzde 26. Şirketin hedefi, 2012 sonuna kadar yerli katkı payını 2 katına, 2013 yılı sonuna kadar ise bu oranı 70-80’lere çıkarmak.

İlk yerli tablet bilgisayar e-tab 32 GB’nin tanıtım toplantısına katılan BilgiTeknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bilişim sektörünün geldiği noktaya dikkat çekti. Yerli üretim için teknoloji şirketlerini desteklediklerini vurgulayan Acarer, “E-tab’ın yerli payının yüzde 26 olduğu belirtiliyor. Bizim için bir teknolojinin yüzde 5’lik payının bile yerli olması, yüzde 100’ünün yurtdışından ithal edilmesinden çok daha iyidir.” dedi.

Acarer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın toplantıya katılamadığını ama fiyatı yüksek bulduğunu ve “Fiyatı biraz düşürsünler” talebini iletmesi üzerine satış fiyatını 899 lira yerine KDV dahil 799 lira olarak açıkladıklarını ifade etti. General Mobile Genel Müdürü Gölcü, bu üründe donanımla yazılımı birleştirecek noktalara odaklandıklarını belirterek, olabildiğince ekosistemden faydalanarak, basit, sade, yalın ve kolay kullanılan bir arayüz oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Gölcü, e-tab’ın IPS teknolojisi ile 180 her açıdan görüntüyü gösterme, ekrandaki görüntüyü Wifi özelliği olan cihazların ekranına aktarma, bir görüntüyü yakalayarak üzerine notlar alma imkanları sunduğunu anlattı. Cihazın tasarımının tamamen Türkiye’de yapıldığını, yerel yazılıma sahip olmasına karşın komponent tarafında henüz Türkiye’den tedarik sağlayamadıklarını aktaran Gölcü, bir şarj ve pil üreticisiyle görüşmelere başladıklarını; şarj üreticisiyle bir noktaya kadar geldiklerini, pil konusunda TÜBİTAK ve diğer firmalarla görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Gölcü, hepsiburada.com’da satışa sunulan cihazın, teknoloji marketleri ve mobil cihaz satan bayilerde satışının gerçekleştirileceğini söyledi.

Gölcü, cihazın bir sonraki versiyonunun 3G’li olacağını, 4G’li model üzerinde de çalışmaya başladıklarını belirtti. Okullarda tablet bilgisayar kullanımını öngörenF@tih Projesi’ne de talip olduklarını vurgulayan Gölcü şöyle konuştu: “F@tih için hazırız. İhaleyi kazandığımız zaman altından kalkacağız ve istenilen sayıdaki tableti iş ortaklarımızla, yerli üreticilerle karşılayacağız. Biz F@tih’i ürün satma olarak görmüyoruz. Aksine Türkiye’nin teknoloji üssü olması için atılan önemli bir adım olarak görüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştük. Ürünümüzü test etmemiz için Ankara Batıkent’te bir okul önerdiler. Önümüzdeki ay bu okuldaki öğrencilerle ürünümüzün ergonomikliği, kullanım kolaylığı, düşme, kırılma, kaybolma gibi riskli durumlarda yapılması gereken konularda testini gerçekleştireceğiz.”

Yerli tablet üretimine destek vermek için toplantıya katılan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ise bunun önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi. Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemine sahip e-tab, 16:9 geniş ekran, 8.9 inç ekran boyutu ve 1280*768 piksel ekran çözünürlüğü özelliklerini taşıyor. 550 gram ağırlık ve 10,8 milimetre incelikteki e-tab, bluetooth ve Wifi bağlantıları destekliyor.

e-tab’ın diğer özellikleri arasında 512 MB RAM, 6 saat video izletebilme, 6000 mAh Li-polymer pil, 32 gigabayta kadar harici kart desteği yer alıyor. Ayrıca General Mobile, e-tab’ı, İdefix işbirliğiyle, kullanıcılarına ücretsiz e-kitaplarla birlikte sunmaya hazırlanıyor.

Yerli Malı Tablet Fiyatı 2016 2017 , E-Tab Fiyatı 2016 2017 , Yerli Üretim Tablet Bilgisayar Fiyatları Ne Kadar , General Mobile E-tab Fiyatı

ZAMAN

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "General Mobile Yerli Tablet E-Tab Fiyatları"

 1. Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Fiatlar belli oldu .
  599 lira fiat yüksek .
  Ama ben alış miktarı az bu yüzden fiat yüksek diyorum.
  MEB 1 milyon alsa fiat $ 250 a düşmelidir .

 2. Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Fiat yüksek.
  Yerli olunca bundan korkuyordum.
  Şimdi malın % 26 sı yerli diyorlar.
  Malın % 74 ünü Çinden alıyorlar. Halbuki malın % 100 ünü Çinden alsalar daha ucuza alırlar . Adam bizim için özel imalat yapıyor özel paketleme yapıyor ve fiat artıyor. Biz de yerli yapıyoruz diye övünüyoruz.
  Yılda 10 milyon Renkli TV yapıyoruz hale % 50 den fazlası ithal .
  Evet yerli yapalım ama milleti de kandırmayalım.
  Bütün üreticilerin yaptığı konsorsiyumu kutluyorum . General Mobile da katılsın .
  Tablet projesini bütün kalbimle destekliyorum. Zor proje. Herkesin desteği şart .

 3. kemal dedi ki:

  fatih projesinin galibi olarak çıktı e-tab. hayırlı olsun tüm öğrenci ve öğretmenler için. çok güzel bir cihaz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.