Giorgio Morandi Hayatı

Pazartesi, 17 Haziran 2013, 13:55 | Genel | 0 Yorum
by editor

Giorgio Morandi Kimdir, Giorgio Morandi Hayatı Biyografi

İtalyan, ressam. Yalın ve geometrik çizgilerin egemen olduğu natürmort- larıyla tanınmıştır.

20 Temmuz 1890’da Bologna’da doğdu, 18 Hazi­ran 1964’de aynı kentte öldü. Sanat eğitimini bu kentteki Güzel Sanatlar Akademisinde yaptı. 1914’de aynı okulda çizim dersleri vermeye başladı. Aynı yıl Boccioni ve Carra ile tanıştı ve kısa bir süre Gelecek- çiler’le (Fütüristler) ilişki kurdu. 1918-1920 arasında Metafizik Resim akımına katıldı. 1930’da derslerini sürdürdüğü Bologna Akademisinde grafik sanatlar profesörü oldu. 1948’de Roma’daki Accademia di San Luca’ya üye seçildi. Aynı yıl Venedik, 1957’de de Sâo Paolo bienallerinde (iki yıllık sergi) Resim Büyük Ödülü’nü kazandı. 1952’de İsveç Akademisi’ne üye se­çildi.

Morandi, öğrencilik yıllarında, Cezanne’ın, kompozisyonun biçimsel sorunlarım irdelemesine hayranlık duymuştu. Kısa bir süre Gelecekçiler’le ilişki kurmasına ve Metafizik Resim akımına katılma­sına karşın herhangi bir akıma tam bir bağlılık göstermedi. Daha çok nesnelerle ilgilendi ve birkaç figürsüz manzara dışında, 1920’den sonra yalnızca natürmortlar yaptı. Açık toprak renkleriyle soluk mavi ve yeşilin egemen olduğu bu yapıtlarında şişe, kavanoz ve kapları, dizi halinde bir arada, durağan ve gölgelerle hacimlendirilmiş bir biçimde işledi. Nesne­lere anlatımcı bir nitelik yüklemeden, açık bir grafik tanımlama getirdi. Daha çok nesnelerin kompozisyon içindeki yerleri ve ağırlıklarıyla ilgilendi ve araların­daki duyarlı biçimsel ilişkiyi yansıttı. Nesneleri soyutlamadı ama, onları arıtarak iç gerçeği biçime dönüştürdü. İtalyan geleneği ile, Cezanne’ın, İzlenimcilik’in (Empresyonizm), Kübizm’in ve Metafizik Resim’in sezgisel bir özümsemesini gerçekleştirmiş­tir.

  • Eserleri (başlıca): Natürmort, 1919; Natürmort, 1939; Natürmort, 1942; Minneapolis Sanat Enstitüsü, ABD; Natürmort, 1946, Tate Galerisi, Londra.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.