Göttingen nerede hakkında bilgi

Cumartesi, 9 Mart 2013, 11:28 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Almanya Göttingen şehri hakkında bilgi, Göttingen nerede yer alır özellikleri

Göttingen, Almanya’nın orta kesiminde, Aşağı Saksonya eyaletinde bir kenttir. Lierıe Irmağı kıyısında yer alır. Tarihsel kayıtlarda ilk kez 953’te Gutingi adıyla geçer. 1211 dolaylarında berat aldı. İ4. yüzyılda Hansa Birliği’nin güçlü bir üyesiy­di. 1531’de kentte Protestanlığın benimsen­mesinden sonra, Göttingen 16. ve 17. yüz- yıllardaki din savaşlarında büyük yıkıma uğradı. İngiltere kralı II. George’un (Han­nover elektörü Georg August) 1737’de Göttingen Üniversitesi’ni kurmasıyla ye­ni bir gelişme dönemine girdi.

II. Dünya Savaşı’nda hemen hemen hiç zarar görmeyen Göttingen surlarla çevrili­dir; ahşap karkas ortaçağ evlerinin bulun­duğu eski sokaklar, 14. yüzyıldan kalma Belediye Binası ve gotik üsluptaki bazı kiliseler hâlâ ayaktadır. Daha çok bir üni­versite kenti olan, ayrıca müzeleri, tiyatro­ları ve bir botanik bahçesi bulunan Göttingen’de basımcılık, optik ve hassas aletler imalatı gibi sanayiler de vardır.

Göttingen hakkında yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz …

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.