5:26 pm - Pazartesi Ekim 22, 2018

Grafit kullanım alanları nerelerde kullanılır

Perşembe, 14 Mart 2013, 23:44 | Eğitim ve Öğretim | 1 Yorum
by admin

Grafit nerelerde kullanılır, Grafit kullanım alanları

Grafit, siyah ile koyu çelik grisi arasında değişik renklerde bulunan bir karbon mine­rali. Geniş aralıklı yatay levhalar düzeninde altı karbon atomlu halkalardan oluşan kat­manlı bir yapısı vardır.

Grafit, karbonlu maddeler içeren tortulla­rın başkalaşım geçirmesiyle oluşur. Bu olu­şum karbon bileşiklerinin hidrotermal çö­zeltilerle ya da magma akıntılarıyla tepki­meye girmesi ya da olasılıkla magma halinde­ki karbonların kristalleşmesiyle gerçekleşir. Gnays, şist, kuvarsit, mermer, granit, peg­matit, karbonlu killi arduvaz ve yaşlı krista­lin kayaçlar içinde bağımsız bölümler, bü­yük kütleler ya da damarlar halinde bulu­nur. Göktaşı demirinde (kliftonit) ise kü­çük, izometrik kristalli grafite rastlanmıştır.

grafit

Grafiti ilk olarak ABD’li mucit Edward G. Acheson, yüksek sıcaklıkların karborundum üzerindeki etkilerini araştırırken rast­lantı sonucu buldu. Acheson yaklaşık 4.150°C’de karborundum içindeki silisyu­mun buharlaştığını ve geriye grafit halinde karbonun kaldığını buldu. Acheson 1896’da grafit üretimi için patent aldı ve 1897’de üretime başladı. Günümüzde katışkısız (yüzde 99-99,5). grafit üretiminin başlıca hammadde kaynağı, organik bileşiklerle sarılmış kusurlu grafit kristallerinden oluşan petrol kokudur.

Grafiti kurşun kalemlerin temel malzemesi olan grafit, ayrıca yağlayıcılarda, potalarda, dö­küm kalıbı astarlarında, cilalarda, ark lambalarında, pillerde ve elektrik motoru fırça­larında kullanılır. Yaygın olarak çıkarıldığı yerler Sri Lanka, Madagaskar, Kuzey Kore, Meksika’da Sonora, Kanada’da Ontario, Sibirya’nın batı kesimi ve New York’tur. Grafit nelerin yapımında kullanılır, grafitin hangi alanlarda kullanılır

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Grafit kullanım alanları nerelerde kullanılır"

  1. Mehmet Ali Duran dedi ki:

    Grafit kullanım alanları ve kullanım şekilleri hakkında detaylı bilgi gönderilebilirse memnun olurum.

    Mehmet Ali Duran

Yorum Yazın