Grand Prix Yarışları

Salı, 30 Nisan 2013, 22:10 | Genel | 0 Yorum
by admin

Grand Prix Yarışı Nedir, Grand Prix Yarışları Hakkında Bilgi

Grand Prix yarışları, trafiğe kapatılmış otoyollarda ya da bir ölçüde benzer koşulla­rı taşıyan parkurlarda yapılan otomobil yarışları. 1906’da başlayan bu yarışlar, 20. yüzyılın ikinci yarısında en gözde ulus­lararası yarış türü durumuna gelmiştir.

Önceleri otomobil imalatçılarınca ulusal düzeyde düzenlenen Grand Prix yarışlarının gözetim organı Uluslararası Otomobil Federasyonu’dur (FIA). FIA, aralarında Formula I ve Grand Prix yarışlarının da bulunduğu bütün yarış sınıfları için koşullan belirler. Pist yarışlarında kullanılan oto­mobillerden genellikle daha küçük olan Formula I otomobilleri, manevra yeteneği bakımından da daha üstündür. Grand Prix yarışlarına dıştan tekerlekli ve tek koltuklu (1924’ten sonra) otomobiller katılır. Araba­nın motor büyüklüğü, yakıt türü ve öteki koşullar FIA tarafından denetlenir. Grand Prix yarışlarının dünya çapında yayılması, otomobil sürücüleri ve imalatçıları için dün­ya şampiyonalarının düzenlendiği 1950’lere rastlar.

Başlangıçta bir ülkenin en önemli otomo­bil yarışı anlamına gelen Grand Prix terimi, daha sonraları Formula I dışındaki ve hatta öteki spor dallarındaki yarışmaları belirt­mek için kullanılmaya başlamıştır. Yönetici bir kuruluşu olan spor dallarında Grand Prix adı verilen ilk yarış, 1863’te koşulan Fransız Grand Prix at yarışlarıdır. Günü­müzde Grand Prix yarışları denince daha çok Dünya Otomobil Sürücüleri Şampiyo­nası anlaşılırsa da bu terim daha az tanınmış başka yarışmalar için de kullanılır. Bütün dünyada her yıl 15’ten fazla Grand Prix yarışı düzenlenir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.