Guillermo Mordillo Hayatı

Pazartesi, 17 Haziran 2013, 15:22 | Genel | 0 Yorum
by editor

Guillermo Mordillo Kimdir, Guillermo Mordillo Hayatı Biyografi

Arjantinli karikatürcü, ilginç tipleri ve konularıyla son yılların en sevilen karikatürcülerinden biri olmuştur.

4 Ağustos 1932’de Buenos Aires’te doğdu. On sekiz yaşındayken çocuk kitapları resimlemeye başla­dı ve çizgi film yapımında çalıştı. 1955’de Peru’ya gitti. Lima’da bir reklam şirketinde çalışırken çizgi romanlar hazırladı. 1960’ta New York’a geçti, çizgi film yapımında çalıştı, posta kartları çizdi. 1963’de Paris’e gitti, üç yıl sonra da ilk karikatürleri yayım­lanmaya başladı. 1970’ten sonra dünya çapında yay­gın bir ün kazandı. 1967’de 5. Uluslararası Bienalde (iki yıllık sergi) gümüş madalya, 1970’de de Bologna’ da Premio Grafico Ödülü’nü aldı. Halen (1985) Paris’te yaşamaktadır.

Mordillo’nun koca burunlu, şiş göbekli, ince bacaklı tiplerden oluşan bir karikatür dünyası vardır. Hemen her konudan bir gülmece çıkarmakta ustadır, ıssız adaya düşmüş kazazede gibi çok işlenmiş konu­larda bile yeni bir gülünç yan yakalayıverir. Yapıtları çoğunlukla yazısızdır, yuvarlak biçimleri kullanan, yalın ve açık seçik bir çizgisi vardır. Büyük boyutlu ve renkli poster biçiminde yayımladıkları da çok sevilmiştir. Dünyanın önde gelen dergilerine çizdiği karikatürleri kitap olarak da çıkmış, bunlardan yapı­lan bir derleme 1976’da Türkiye’de yayımlanmıştır.

Eserleri (başlıca): The Collected Cartoons of Mordil- lo, 1971, (“Mordillo’nun Toplu Karikatürleri”); Mordillo, 1976.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.