Gürdal Duyar Kimdir

Pazartesi, 13 Mayıs 2013, 20:05 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Gürdal Duyar hayatı, Gürdal Duyar Kimdir

Gürdal Duyar (d. 20 Ağustos 1935, İstanbul), Türk heykelci. Anıtları ve serbest figür heykelleriyle tanınır, İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1951’de Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ne girdi. Önce Rudolf Belling’in, ardından da Hadi Bara’nın öğrencisi oldu. Akademiyi bitirince (1959) bir süre Fransa ve İsviçre’ye gitti. 1963’te Türkiye’ ye döndükten sonra serbest çalışmaya başladı.

Malzemenin özünü zorlamadan, kendini onun doğal akışına bırakarak çalışmıştır. Doğaya bağlı kalmış ve plastik değerlere ağırlık verdiği büst ve figürlerinde modelin karakterini yansıtmıştır. Anıt çalışmaların­da da aynı yöntemi izlediği görülür. Cumhu­riyetin 50. Yılı’nı kutlama programı kapsa­mında gerçekleştirdiği “Güzel İstanbul” (1973) adlı anıtı, klasik anıt anlayışının dışındadır. Yapıt, İstanbul’da Karaköy Meydam’na konmak üzere ısmarlanmış, ama sonradan müstehcen olduğu ileri sürü­lerek belediye tarafından kaldırılmış, daha sonra da Yıldız Parkı’na konmuştur. Duyar, anıt heykellerinden başka çeşitli kuruluşlar için Atatürk büstleri de gerçekleştirmiştir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.