Hakim ve Savcılık Sınavında ÖSYM’den 2,5 Yıl Sonra Gelen Özür

Pazar, 14 Ağustos 2011, 14:00 | Genel | 1 Yorum
by admin

ÖSYM, 2008 yılında gelenekselleşen vaziyetlerinden birine imza atmıştı. Sınavda hatalı sorular sormuştu.  Ama hatalı soruların olduğu sınav hakim ve savcı adaylarını ilgilendiriyordu. Dolayısıyla işin peşi bırakılmadı. ÖSYM 2,5 yıl sonra da olsa, geç de olsa özür diledi. Detaylar şöyle:

Adalet Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştırılmak üzere alınacak hakim ve savcı adaylığı için 20 Aralık 2008’de yazılı sınav yapıldı. 3 bin 963 adayın başvurduğu sınavda başarılı olan bin 100 kişi mülakata girmeye hak kazandı. Bu adaylardan yaklaşık yarısı mülakat sınavında da başarılı olarak staj hakkı kazanarak mesleğe ilk adımlarını attı. Ancak bazı adaylar sınavdaki sorulardan bazılarının birden fazla yanıtı bulunduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdı. Mahkemelerin incelettiği sorulardan 5’inin birden fazla yanıtı bulunması gerektiği yolunda görüş beliren bilirkişi heyetinin değerlendirmesini dikkate alan, davaya bakan mahkeme de bu soruların iptal edilmesine hükmetti.

Yeniden sıraladı

Karara uyan Adalet Bakanlığı da sınavı yapan ÖSYM’ye A kitapçığındaki 76, 78, 111, 115 ve 138’inci sorular ile B kitapçığında başka sıralardaki aynı soruların iptal edilerek yeniden değerlendirme yapılmasını istedi. ÖSYM’de söz konusu 5 soruyu yanlış işaretledikleri için 70’in altında puan alan yaklaşık 200 adayın puanlarını yükselti. Yeniden değerlendirme ile yazılı sınavda 70 ve üzerinde puan alarak mülakat hakkı kazananlara Adalet Bakanlığı birer yazı gönderip 5 Eylül 2011’e kadar belgelerinin eksiksiz olarak teslim edilmesi uyarısında bulundu.

ÖSYM’ye sitem

Yazıda, mülakat günü ve saatinin adaylara daha sonra bildirileceği de vurgulanırken, hazırlanan yanlış sorular nedeniyle yaklaşık 2.5 yıllarının heba olduğunu belirten hakim ve savcı adayları, kendileriyle birlikte sınava girip kazananların geçtiğimiz hafta kura çekerek görevlerine başladığını, o nedenle de hem maddi hem de manevi anlamda büyük zarara uğradıklarını söyledi.

Vatan – 13 Ağustos 2011

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hakim ve Savcılık Sınavında ÖSYM’den 2,5 Yıl Sonra Gelen Özür"

  1. HAZAL KAÇAN. dedi ki:

    Merhaba ; bence 200 savcı adayı konuyla ilgili maddi manevi tazminat davası açsınlar. Çünki hem 2,5 yılları gitti , hem hayatlarının 2,5 yılı belirsizlik içinde yaşadılar. Buda onları manevi anlamda çökertmiştir .

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.