Hava Körüğü Nedir

Salı, 24 Kasım 2015, 0:10 | Genel | 1 Yorum
by admin

Hava körüğü, makinelerde, otomobillerde ve otobüslerde kullanılan pnömatik süspan­siyon (havalı askı) sistemlerinin yük taşıyıcı organı. Otobüslerin hava körüğü temel ola­rak hava kompresörü, hava besleme depo­su, düzey ayarlama supapları, körük ve bağlantı borularından oluşur.

Donanımın körük bölümü, üst üste konmuş birkaç otomobil lastiği görünümünde olan ve için­de hava sütunu bulunan, kauçuk ve bezden yapılmış bir malzemedir. Otobüsün yükü arttığında supaplardan körüğe ek hava çeki­lerek aracın yüksekliği ayarlanır; yük azaldı­ğında ve araç yükseldiğinde ise ek hava bu kez dışarı atılarak aracın düzeyi tekrar normal konumuna getirilir. Körük böylece aracın yüksekliğinin her tür yük altında sabit kalmasını sağlar. Normal yüklerde esnek olan hava körüğü yük arttıkça giderek sertleşir. 1950’lerin sonlarında bazı lüks otomobillerde de pnömatik süspansiyon sis­temleri kullanıldıysa da bir süre sonra bu uygulamadan vazgeçildi. Son yıllarda yolcu taşıtları için, hava ayarlı amortisörler gibi yeni düzey ayarlama sistemleri ve hava kompresörüne gerek duymayan hava kö­rükleri geliştirilmiştir. Hava Körüğü Nedir Konusunda bilgiler verdik.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hava Körüğü Nedir"

  1. Meltem dedi ki:

    taşıtlarda körük sistemi nedir
    ve niçin otomobillerde kullanılmaz?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.