Hava Yükselmesi Alçalması Nedir

Perşembe, 2 Mayıs 2013, 0:34 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Hava Yükselmesi, Hava Alçalması nedir

Hava yükselmesi ve alçalması, meteoro­lojide, bir dizi nedenin etkisiyle hava kütle­lerinin düşey doğrultuda hareket etmesi. Toprağın gündüz boyunca ısınması, kimi zaman yüzeye yakın bölümlerdeki havanın üst bölümlerdeki hava kütlelerine oranla daha çok ısınmasına yol açar ve böylece görece sıcak ve hafif hava 3 km kadar yükselir. Yatay doğrultuda hareket eden hava akımlarının ya da hava kütlelerinin birbirleriyle ya da yüzey şekilleriyle çarpış­ması sonucunda oluşan burgaçlanmalar da havanın yükselmesine ya da alçalmasına yol açabilir.

Boranlar sırasında da güçlü hava yüksel­meleri ve alçalmaları oluşur. Fırtınanın oluşması sırasında önce sıcak hava kütlesi, yoğunlaşmanın ve yağışın başlayacağı düze­ye kadar yükselir. Fırtına oluştuğunda, yük­selmenin yanı sıra, yağışın etkisiyle aşağıya doğru da hava hareketi başlar. Alçalmalar, üst düzeylerdeki yoğun ve soğuk hava kütlesinin inerek Yer yüzeyini etkilemesine ne­den olur.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.