Havalı Tüfekler ve Özellikleri

Pazar, 5 Mayıs 2013, 15:39 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Havalı Tüfek nedir hakkında bilgi, Havalı Tüfeklerin özellikleri

Havalı tüfek, sıkıştırılmış havanın genleş­mesi ilkesine dayalı olarak çalışan silahtır.

Modern havalı tüfeklerin çoğu oldukça ucuz ve attıkları merminin çapma göre, BB tüfeği olarak adlandırılan silahlardır. Bunla­rın en gelişkinlerinin mermi fırlatma hızı hafif ateşli silahların mermi namlu çıkış hızının yarısı kadardır ve yaklaşık 30 m erimli nişancılık eğitiminde kullanılır. Vahşi hayvanlara uyuşturucu iğne atılmasında da havalı tüfeklerden yararlanılır. Havalı tü­fekle atılan mermiler ancak 100 m’lik erim­lerde etkili olur.

İlk havalı tüfeklerde bir basınçlı hava bölmesi bulunurdu ve tetik çekilince serbest kalan hava, tek bir mermiyi ya da oku, sınırlı bir erime gönderir ve ancak yaklaşık bir isabet sağlardı. 16. yüzyılda hava bölme­sinin yerini yay düzeneği aldı. Tetiğin ser­best bıraktığı yay, bir pistonu iterek havayı sıkıştırır ve namludaki mermi böylece hede­fe fırlatılırdı. Bu sistem, havalı tüfeklerde olduğu gibi havalı tabancalarda da uzun süre kullanıldı. Daha sonraki silahlarda eski basınçlı hava bölmesi sistemi tekrar uygu­lanmaya başladı. Ama bu kez, pistonu hareket ettirmek için basınçlı hava yerine karbondioksit kullanıldı. Böylece yeniden gaz eklemesi yapmadan birçok merminin atılabilmesi olanaklı duruma geldi. Gazlı silahlar, güç ve isabet bakımından, havalı tüfekler kadar etkilidir.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Havalı Tüfekler ve Özellikleri"

  1. mehmet dedi ki:

    slm havali tüfek kac dakada bayıltıyor

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.