Hawaii Nerede

Salı, 21 Mayıs 2013, 9:18 | Genel | 0 Yorum
by admin

Hawaii Nerede

Hawaii, ABD’de Havvaii’deki Maui Adası­nın güneyinde volkanik ada ve il (county). Büyük Ada adıyla da bilinen Havvaii, takım­adanın en büyük (10.414 km2) ve jeolojik açıdan en genç adaşıdır. Adalar zincirinin güneydoğu ucunda yer alır. Adadaki en önemli yüzey şekli, lav oluşumlu sırtlarla birbirine bağlanan beş yanardağdır. Bunlar­dan Kilauea, dünyanın en büyük etkin yanardağıdır. Üçgen biçimindeki adada do­ruğu çoğu zaman karla kaplı Mauna Kea Dağı, sisli yaylalar, okyanus kıyısı boyunca kayalık uçurumlar, tropik kıyı bölgeleri, lavlarla kaplı geniş alanlar, eğreltiotu ve bambu ormanları yer alır.

İl merkezi Hilo doğu kıyısının iç kesimlerinde kurulmuştur. Öteki önemli kentler Kailua-Kona, Honaunau ve Waimea’dır. Başlıca ekonomik et­kinlikler şeker imalatı, turizm, büyükbaş hayvancılık, orkide yetiştiriciliği ve kahve işlemedir. Hawaii Hakkında bilgiler verdik.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.