Hedef İle İlgili Kompozisyon Yazı

Pazar, 12 Şubat 2012, 21:46 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

 

Hedef Kompozisyonu , Hedef ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , Hedef Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

DİL VE HEDEF

Selamla başlamak istiyorum sözlerime.Sözlerime ve hayata…Sözlerime başlıyorum ve yaşamaya başlıyorum sözlerimi oluşturan sözcüklerle. Sözün temeli ses.
Galiba insanoğlu her şeyden önce sese duyarlı bir varlıktı.Seslendi ve dinledi.Ses bir zaman sonra söz oluverdi, dillendi.
Dil… Nedir dil? Söz nedir?Konuşmak nedir? Ve bunların ötesinde nedir düşünmek?Dil dedik önce. Dünya’ya ve üzerindekilere baktığımızda tek idrakimiz vardır, dil.Baktıklarımızı farkındalıkla görmeye çalışırsak her şeyin konuştuğunu ve her varlığın kendine ait bir lisanla yaşamı ve onun gerisindeki hakikati dillendirdiğini görürüz.Tüm varlık alanı konuşmaktadır adeta. Suya, toprağa, havaya, ateşe, tüm bileşik varlıklara ve gökyüzüne baktığımızda ifade şekillerinin farklılığını ve cisimsel varlık alanının insan denilen şerefli mahlukla iletişim kurmaya çalıştığını idrak edebiliriz.
Kültürlerde konuşur.Giyimiyle, yemek çeşitleriyle, türküsü-şarkısıyla, eğlencesiyle, hüzünüyle, kullandığı dil ve şivesiyle, toplumsal yaşamda insanların birbirlerine karşı gösterdikleri sevgi ve saygıyla…İyi dinlemek lazım kültürleri.İyi dinlersek anlarız onları.Anlarsak kendimizin ne olduğunu ve nasıl yaşamamız gerektiğini kavrarız.Gelecek, kendi benliğini anlamak ve taklitçilikten uzaklaşmakla kurulur. Medeniyetler içerisindeki yerimizi belirlerken, hedefleri kültürümüzle tespit edebiliriz ancak…..(yerlibilgiler)

Hedeflerimizde başarı
Her insanın en büyük arzusu kendi alanında bir iş başarmak, kendi yeteneklerini ortaya koymaktır. Bir eser ortaya koymak, bir işi başarmak, bir işe yaramak başlı başına zevkli bir eylemdir. Hiçbir işe yaramamak, varlığını ispatlayamamak demektir. Kendine güvenen, onurlu ve gururlu bir insan, böyle bir beceriksizliğe katlanamaz.

Her insanın bir amacı vardır. Her insanın mutlaka güzel bir amacı olmalıdır.
Başarı, amacını bilmek ve o amaca ulaşmak için bütün yeteneklerini kullanarak çalışmakla elde edilir.

Başarı, hedefe yürümektir.
Yürünen hedef, kişinin hem kendine, hem ailesine, hem de diğer insanlara faydalı olmalıdır. Aksi takdirde insan, bir hedefe ulaşır, fakat mutlu olamaz.
Bizi felâkete götürecek bir hedef ve amaç seçmemeliyiz.
Önemli olan insanın hem kendisine hem de başkalarına faydalı olmasıdır.
Peygamberimiz(sav), “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” buyurur.
Başkasına zarar vermek, birini öldürmek, bir iş yerini soymak, bir yeri bombalamak da hedef olarak seçilebilir.

Birisini öldürmeyi hedef seçmemeliyiz.
Dünya bankasını soymak da iyi bir insan için amaç olamaz. Vicdanı sağlam, aklı başında, mutlu olmak isteyen insan, kötü bir amaç peşinde koşamaz.
Sağ duyu sahibi ve akıllı bir insan, böyle bir şeyi yapmanın insana mutluluk getirmeyeceğini bilir. Onun için bizi mutluluğa götürecek hedefler seçmeliyiz.

Başarı nedir?” sorusunun cevabı elbette kişiden kişiye değişir.
Bana göre başarı, insanın yapmak ve başarmak istediği güzel bir şeyi yapabilmesi, ulaşmak istediğe güzel bir hedefe varabilmesidir. İstediği hedefe ulaşabilen insan, elde ettiği netice sonunda huzur ve mutluluk duyabiliyorsa başarıya ulaşmış sayılır.
Hem dünya hem de ahiretimizi cennete çevirmek, en önemli amacımız olmalıdır. Bu amaca ulaşmak için de bizi hem dünyada hem de ahirette mutlu edecek bir çalışma yöntemi seçmeliyiz.
Allah’ın ve insanların sevdiği biri olmak, en büyük mutluluk kaynağıdır.
Kimi insanlar başarıyı, büyük bir makama yükselmek, çok para kazanmak, unvan ve şöhret elde etmek zannederler.
Para, mal, şöhret ve makamlar gelip geçicidir. Bunlara ulaşmayı en büyük hedef kabul edenler, hedeflerine ulaştıkları zaman mutlu olmadıklarını görecekler ve hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Önemli işler başarmak için elbette bunlara ihtiyacımız var.
Ama bunlar amaç değil, araçtır.
“Para iyi bir uşak, kötü bir efendidir.”demiş bir düşünür.
Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı olarak bilinen Süleyman Peygamber, şöyle demiş:
“Parayı sevenin hiçbir zaman yeteri kadar parası olmaz. Zenginliği seven bir kimse de hiçbir zaman gelirleriyle tatmin olmaz.”
Amerikalı ünlü zengin John Rockefeller’e sormuşlar:
-Ne kadar paran olursa tatmin olursun?
-Biraz daha olsun, yeter.
Halbuki Rockefeller, dünyanın en zengin kişisi idi. Sahip olduğu parayı yeterli görmüyordu.

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

 

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.