Helmuth Karl Bernhard von Moltke Hayatı

Helmuth Karl Bernhard von Moltke Kimdir, Helmuth Karl Bernhard von Moltke Hayatı Biyografi

Alman, asker. Genelkurmay başkan­lığı yaptığı dönemde Prusya ordusu­nu güçlendirerek Alman Birliği’nin yolunu açmıştır.

Helmuth Kari Bernhard von Moltke 26 Ekim 1800’de Mecklenburg yakınlarındaki Parchim’de (bu­gün DAC’de) doğdu, 24 Nisan 1891’de Berlin’de öldü. Yoksul düşmüş soylu bir ailenin oğluydu. 1805’de ailesinin Danimarka’ya taşınması üzerine Kopenhag’daki Kraliyet Askeri Akademisi’nde sür­dürdüğü öğrenimini 1817’de tamamladı. Bir süre Danimarka ordusunda görev yaptıktan sonra 1822’de Prusya ordusuna geçti. Ertesi yıl Berlin Harp Akademisi’ne gönderilerek üç yıl süreyle öğrenim gördü. Öyküleri, askeri yazıları ve çevirileri ile de tanınan Moltke 1832’de genelkurmaya atandı.

1835’de bir gezi için geldiği İstanbul’da Osmanlı ordusunu modernleştirmeyi amaçlayan II. Mahmud’ un askeri danışmanı oldu. Osmanlı ordusunun yeni­den düzenlenmesi çalışmalarına katıldı, başta İstanbul ve Boğazlar olmak üzere birçok yerin haritasını yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nu dolaşıp doğuda küçük askeri harekâtlara katıldı. 183 8’de Mısır ordusuyla Nizip’te yapılan savaşta danışman olarak bulunan Moltke, tüm çabalarına karşın yenilgiyi önleyemedi.

  • Eserleri (başlıca): Briefe über Zustande und Bege­benheiten in der Türkei, 1841, (Türkiye Mektupları, 1969); Gesammelte Schriften und Denkmürdigkeiten, 8 cilt, 1891-1893, (“Toplu Yazılar ve Anılar”); Militarische Werke, 4 cilt, 1892-1912, (“Askeri Yazılar”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir