Henry Home Kimdir

Çarşamba, 19 Haziran 2013, 14:22 | Genel | 0 Yorum
by editor

Henry Home Kimdir, Henry Home Hayatı Biyografi

İskoç, felsefeci. Estetik ve ahlak değer­lendirmelerini insan doğasına dayan­dırmayı amaçlamıştır?’

Benvickshire’daki Kames’de doğdu. 27 Aralık 1782’de Edinburgh’da öldü. Özel eğitim gören Ho­me, hukuk, edebiyat, tarih ve felsefe öğrendi. 1724’de İskoç barosuna alındı. 1752’de hakim oluilca Lord Kames sanını aldı. 1763’de Yüksek Adalet Kurulu’na girdi. Hukuk ve felsefe alanında çok sayıda yapıtı vardır.

Deneyci bir temel üzerine kurmaya çalıştığı estetik ve ahlak görüşleri Hume’un etkilerini taşır. Güzellik kavramını “yarar” ile temellendirmeye çalı­şan Home, estetik ve ahlak değerlendirmelerinin insanın doğasma bağlı olduğunu ortaya koymaya çalışır. İnsan, duyumsallığı olan, dolayısıyla da haz ve acıları olan bir varlıktır. Duygulanım ve tutkular algılarla doğrudan ilintilidir. Tutku istekle birlikte gelen bir duygulanımdır. İnsan, doğası gereği kendine çekici geleni sever, itici gelenden de tiksinir. Dolayı­sıyla çekicilik ve iticilik estetik ve ahlak için temeldir.

Home sanat yapıtlarım değerlendirmek için bir “zevklilik standardı” geliştirilebileceğini düşünür. Bunun ise zevkleri incelemiş ve yetkinlik kazanmış kişilerden elde edileceğini öne sürer.

  • Eserleri (başlıca): Essays on the Principles of Morality and. Natural Religion, 1751, (“Ahlak ve Doğal Din İlkeleri Üzerine Denemeler”); Elementi of Criticism, 1756, ‘ (“Eleştirinin Öğeleri”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.