Henry Thomas Buckle Kimdir

Pazar, 26 Mayıs 2013, 14:39 | Genel | 0 Yorum
by editor

Henry Thomas Buckle Kimdir, Henry Thomas Buckle Hayatı Biyografi

İngiliz, düşünür ve tarihçi. Coğrafi belirlenimciliğin savunucularından dır.

24 Kasım 1821’de Kent’teki Lee’de doğdu, Şam’ da öldü. Sağlık nedenleriyle okula gidemeyen Buckle kendi kendini yetiştirdi. Daha 20 yaşına gelmeden İngiltere’nin en iyi satranç oyuncuları arasında yer aldı. 1840’ta babasının ölümünden sonra uzun bir Avrupa gezisine çıktı. Bu süre içinde geniş kapsamlı tarih yapıtını hazırladı. 1859’da Londra’ya, daha sonra da araştırmalar yapmak için Mısır ve Kudüs’e gitti. Şam’da yakalandığı tifo hastalığından kurtula­mayarak öldü.

Buckle, Mill’in Görüngücülük’ü ve Comte’un Olguculuk’undan etkilenerek tarihsel gelişmenin evren­sel yasalara uygun olduğunu göstermeye çalıştı. Tümevarım yöntemiyle toplum gelişmesini yönlendi­ren nedenleri ortaya çıkarmak amacını güttü.

Buckle, Meçnikov gibi, toplumsal olaylarla coğ­rafya koşulları arasında sıkı bir ilişki olduğunu varsayarak sosyal gelişmede temel etkenin bu koşullar olduğunu ileri sürdü. Ona göre tüm toplumsal olaylar, toprak özellikleri, iklim, su kaynakları ve akarsuların durumuna göre belirlenmektedir.

Buckle bir yandan toplumsal olayların Tanrı’ca belirlendiği görüşüne karşı çıkarken diğer yandan, düşüncelerini ve kuramlarını sömürgeciliğin savunulması yönünde kullanmıştır.

Eserleri (başlıca): History of Civilısation in England, 2 cilt, 1857-1861, (“İngiltere’de Uygarlığın Tarihi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.