Herhangi Bir Lisenin Yedek Sırasında Bulunanlar Ne Yapmalı

Cuma, 11 Ağustos 2017, 21:23 | Bilgi Paylaşımı | 238 Comments
by admin

TEOG  yedek yerleştirme heyecanı sürerken. Öğrencilerimizin zihinlerini meşgul eden sorulardan birine yanıt verelim istedik. Soru şöyle: Herhangi bir lisenin yedek listesindeyim. Bu sıramı bekleyeyim mi? Yoksa herhangi bir meslek lisesine vb. kayıt yaptırayım mı?

Öncelikle yedek yerleştirmenin nasıl yapıldığını açıklayalım. Örneğin ABC Anadolu Lisesi’nin en son yapılan yerleştirmeler sonucunda boş kalan kontenjan sayısı 5 . Ve siz de o lisenin yedek listesinin 4. sırasındasınız. Bu durumda sizin o liseye kayıt yaptırma hakkınız doğar. Çünkü her okul boş kontenjan sayısı kadar yedek yerleştirme kontenjanı açmak zorundadır.

Diyelim ki, siz yine aynı okulun 4 değil de 8. sırasındasınız. Bu durumda ilk yedek yerleştirmelerde yerleşemezsiniz. Bu okulun boş kontenjanı 5 idi. Siz de 8. sıradasınız. İlk yedek yerleştirmeler sonucunda 5 kişilik boş kontenjan dolmaz ise, boş kalan kontenjanları 2. yedek yerleştirmeler için bu okul tekrar açacak. Bu kez 6. sıradaki öğrenciden başlamak üzere boş kontenjan sayısı kadar öğrenci kaydı kabul edecek. Bu sistem bu şekilde 4 defa yedek yerleştirme yapılana kadar sürer.

Sizin yedek yerleştirme sıranız çok gerilerde olabilir. Bunu hiç sorun etmeyin. Çünkü yedek listede olduğunuz okula rağbet olmaz ise, sıra size mutlaka gelecektir.

Gel gelelim, konumuzun asıl sorusuna: Yedek yerleştirmeler sonucunda herhangi bir liseye yerleşemezsem, meslek lisesine nasıl kayıt yaptıracağım?

a)   Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asıl hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asıl olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asıl ya da yedek olamayabilir.

b)   Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

c)  Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir. Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybederler.

–  Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19:00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir.

–  Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 (üç) işgünü içerisinde saat 17:00’ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjana sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu hakkını kaybeder.

–  Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00’da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 17:00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

–    Yerleştirme döneminde yedek listeden kayıt hakkı kazanan adaylar durumlarını e-okul sisteminden her gün saat 19:00’da öğrenebileceklerdir.

–  Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerden bu hakkını kullanmak istemeyen öğrencilerin kayıt hakkı kazandıkları okula bu haklarını kullanmayacaklarını yazılı olarak bildirmeleri durumunda, bu bilgi okul müdürlükleri tarafından e-okul sistemine işlenir. Bu durumda, 3 (üç) işgünü olan kayıt süresi beklenmeksizin sıradaki yedek öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilecek olup yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilere ilişkin ilan saat 19:00’da yapılacaktır.

–  Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları taktirde, bir önceki (kayıtlı oldukları) okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak silinir. Bu durumda kontenjanı azalan okul için yedek listeye göre sıradaki bir öğrenciye kayıt hakkı sistem tarafından otomatik olarak verilir ve saat 19:00’da ilan edilir.

** E-OKUL SİSTEMİNE ZAMANINDA İŞLENMEYEN OKUL KAYITLARI GEÇERLİ DEĞİLDİR.

** VELİLER KAYIT DURUMLARINI e-OKUL SİSTEMİNDEN TAKİP EDEREK KAYITLARININ YAPILIP YAPILMADIĞINI KONTROL ETMELİ VE KAYITLARININ YAPILMAMASI DURUMUNDA OKUL YÖNETİCİLERİNİ UYARMALIDIR.

** OKUL YÖNETİCİLERİ, VELİLERİN MÜRACAT ETMELERİ HALİNDE KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARINI ZAMANINDA VE DOĞRU OLARAK e-OKUL SİSTEMİNE İŞLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.

** YAPILAN YERLEŞTİRMELERİN SONUCUNDA HERHANGİ BİR ORTAÖĞRETİM KURUMUNA YERLEŞTİRİLEMEYEN, YERLEŞTİRİLDİĞİ HÂLDE KAYIT YAPTIRMAYAN VEYA KAYIT YAPTIRIP DA DAHA SONRA SİLDİREN ÖĞRENCİLER SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA KAYIT YAPTIRABİLECEKLERDİR.

ANCAK YERLEŞTİRME İŞLEMİ YAPILDIKTAN SONRA AÇIK KALAN KONTENJANLARA KILAVUZUN 2.9 MADDESİNDEKİ AÇIKLAMALAR DOĞRULTUSUNDA OYP PUANINA GÖRE ÖN KAYIT YOLU İLE MERKEZİ SİSTEM ÜZERİNDEN ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.

AYRICA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULLARA E-KAYIT SİSTEMİNDEN BAŞVURU YAPILABİLECEKTİR.

Bu konuda soruları olan öğrencilerimiz aşağıdaki yorum kutucuğundan sorularını mutlaka iletsinler

eokulegitim.com – özel haber (kaynak gösteriniz.)

238 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Herhangi Bir Lisenin Yedek Sırasında Bulunanlar Ne Yapmalı"

 1. ayşegül dedi ki:

  yedek listesine nerden bakabiliriz

 2. Erocu dedi ki:

  Arkadaşlar gideceğim okul 439 benim puanım 432 sizce gideriyor

 3. yardım dedi ki:

  ben hangi liseye gitmeliyim sizce

 4. BÜŞRA dedi ki:

  Ilk iki tercihimi tutturamadim yedeklerde kaçıncı siradayim nasıl ogrenebilirim

 5. gökçe dedi ki:

  yüzdelik dilimim 3,49 istediğim lise geçen sene 3,97 ile almış girermiyim?

 6. nunu dedi ki:

  https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OKL/OOK06006.aspx belki bu işinizi görür mü bilemem ama hamidiye etfale gitmek istiyorum 9. sınıf puanı 289 benim puanım 300 girer miyim ?

 7. Nısa dedi ki:

  Arkadaslar puanım 345 fakarmt ıstedım okul 350 fln gıdebılırmıyım

 8. Sena Sarı dedi ki:

  Puanım 449 istediğim lise 451 le almış geçen sene girer miyim?

 9. Rumeysa dedi ki:

  Arkadaşlar benim puanım 472 istediğim okulun puanı 480 sizce girebilirmiyim sizce?

 10. melisa dedi ki:

  Arkadaşlar benim puanım 465 gitmek istediğim lisenin puanı 467 iki seferdir yedek yerleştirme yapıyorum ama ikisinde de tutmadı yedek sıramıda bilmiyorum baktım boş kontenjanlara ingilizcesinde (ingilizcesinin puanı 470) 3 boşluk almancasında (467)1 boş kontenjan var sizce bu sefer girebikirmiyim veya nakil başvurusunda girebikirmiyim sizce lütfen cevap yazın

 11. bilge dedi ki:

  İstediğim lisede kaçıncı yedek olduğumu nasıl öğrenebilirim?

 12. Tegmagsuru dedi ki:

  Ya arkadaşlar benim puanim 347 gitmek istediğim okul 371 benden daha dusuk puan alan arkadaşım gitmek isteğim liseyi yedeklemis sizce bende o okula gidermiyim

 13. elif dedi ki:

  yedeklemelere nasıl bakılıyo ?

 14. agit inal dedi ki:

  puanım 228 başka bir okulun puanı ise 230 ben 230 puanlı okula nasıl yedek olarak gidicem?

 15. Saribal dedi ki:

  İstediğim lise tutmadi ilk siraya yazmistim ve puanim tutyordu giremedim. Nakil aldirmak istiyorum ama kaçıncı sıradayım nasıl ögrenebilirim

 16. Yardım dedi ki:

  Benim istediğim okulun puanı 350 ama benim puanım 330 sizce girebilirmiyim ? :(

  • fdgfdgfd dedi ki:

   biraz zor ya 3-4 puan olsa neysede

  • Nısa dedi ki:

   Uzulme ılk basta jotu bı lıseye gıdıp ordan nakıl yapabılırsın bnde cok korkuyorum ıstemedım bı lıseye gıdersem dıye ama sen en basa ıstedun okulu yaz

  • Melisa dedi ki:

   Canım 20puana kadar girme şansın var !zaten5soru ediyor girebilirsiniz belki belli olmaz

 17. ece dedi ki:

  gitmek istediğim okulda yedekteki sıramı nasıl öğreneceğim

  • emre dedi ki:

   PUANIM 475,3791
   İL GENELİ YÜZDELİK DİLİMİM %7,7
   İSTEDİĞİM OKULUN GEÇEN SENEKİ PUANI: 456,3221
   İSTEDİĞİM OKULUN YÜZDELİK DİLİMİ %7,21
   sizce ben istediğim bu liseye gidebilirmiyim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.