Hıdırellez Günü ile İlgili Kompozisyon

Çarşamba, 14 Mayıs 2014, 14:39 | Genel | 1 Yorum
by ozden

Hıdırellez İle İlgili Kısa Yazı, Hıdırellez Günü ile İlgili Kompozisyon

Hıdırellez Türkler tarafından bahar ayının gelmesi ile kutlanan bir bayramdır. İnanışa göre bu günde Hızır ile İlyas (A.S) yeryüzünde buluşmaktadır. Hıdırellez her yıl 5 Mayıs tarihinde kış mevsiminin bitip yaz mevsiminin başlaması olarak kabul edilir ve her yıl Hızır Günü olarak kutlanır.

Hıdırellez için ülkemizde oldukça yaygın bir inanış mevcuttur. Kadınlar erkenden kalkıp gül dallarının altına dileklerini bırakır. Kimileri bu dileklerinde çocuk, kimileri, ev, kimileri araba, kimileri ise sağlık ister. İnanışa göre Hızır Baba geçtiği yerde dileklerin gerçek olmasını sağlar. Gittiği yere sağlık, şifa, bolluk ve bereket götürür.

Hıdırellez’in gerçekliği tartışılır olsa da bu gün kültür mirasımız açısından oldukça önemli bir gündür. Bu ve bunun gibi inanışlar ülkelerin kültür mirasını zenginleştirmektedir. Hıdırellez’in 2010 yılından bu yana UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalar yapılmaktadır.

Hıdırellez İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hıdırellez Günü ile İlgili Kompozisyon"

  1. Meltem dedi ki:

    dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.