Hititler Nerede Kuruldu Yaşamışlardır

Pazar, 12 Mart 2017, 13:40 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, Hititler Nerede Kuruldu Yaşamışlardır Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

hititler ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde, içerisinde yaşamakta olduğumuz Anadolu toprakları, tarih boyunca var olmuş olan pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan, kıymetli topraklardır. Bu özelliği sebebiyle Anadolu, tarihçiler tarafından da medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılmaktadır.

Ülkemiz toprakları içerisinde kurulan medeniyetlerden bir tanesi de Hititlerdir. Bu medeniyet, topraklarımızda M.Ö. 2000’li yıllarda kurulmuştur. Kızılırmak civarında olan Hattuşaş’ta kurulmuş olan bu medeniyet, günümüzde Çorum olarak bilinen topraklarda etkili olmuştur. Var olduğu dönemlerde, Mısır ve Suriye üzerinde bulunan diğer medeniyetlerle mücadele içerisine girmiştir.

Bu savaşlar sonucunda imzalanan Kadeş Antlaşması, tarihte bilinen ilk yazılı anlaşmadır. Uzun yıllar boyunca hüküm sürerek medeniyet oluşturan Hititler, M.Ö. 1200’lü yıllarda Frigyalılar tarafından ortadan kaldırılmışlardır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.