Hürrem Sultan Kimdir

Pazartesi, 24 Haziran 2013, 15:20 | Genel | 0 Yorum
by editor

Hürrem Sultan Kimdir, Hürrem Sultan Hayatı Biyografi

Osmanlı sultanı. Devlet yönetiminde etkili olmuştur.

Doğum yılı kesin değildir. Galiçya’da Robatyn’ da (Rogatino) doğdu, 15 Nisan 1558’de İstanbul’da öldü. Rus ya da Polonya asıllı olduğu hakkında söylentiler vardır. Bir papazm kızıdır. Asıl adı Batı kaynaklarında Rossa, Roza, Rosanne ve Roxelane olarak geçer.

I.Selim zamanında, Kırımlılar’ın Dinester Irmağı boylarına yaptıkları bir akında tutsak alındı ve Osmanlı Sarayı’na cariye olarak gönderildi. I.Süley- man’ın [Kanuni] gözdesi oldu. Şehzade Mustafa’nın annesi Gülbahar Sultan ile rekabete başladı. Valide Hafsa Sultan’ın Mart 1533’te ölümünden sonra padi­şah üzerindeki etkisi arttı. Gülbahar Sultan da Mani­sa’da sancakbeyi olan oğlu Mustafa’nın yanına gönde­rildi.

Sadrazam Makbul İbrahim Paşa’ca desteklenen Şehzade Mustafa, saltanata en yakın aday durumunda idi. Hurrem Sultan, Kanuni’nin 1535 Irak seferi dönüşünde İbrahim Paşa’yı öldürtmesinde etken ol­du[1] 1540’ta Şehzade Mustafa’nın Manisa’dan alınarak Amasya’ya sancakbeyi olarak atanmasını sağladı. Manisa’ya da en büyük oğlu Mehmed gönderildi. Hurrem Sultan, Şehzade Mehmed’in 1543’te ölmesi üzerine, oğlu Bayezid’in Kanuni’den sonra padişah olması için çalışmaya başladı.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.