Hz. Muhammed’in Hayatı Kısa Özet

Pazartesi, 21 Nisan 2014, 19:47 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Hz. Muhammed Hakkında Bilgi, Hz. Muhammed’in Hayatı Kısa Özet

Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke’de doğmuştur. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Amine’dir. Peygamberimizin henüz doğmadan babası, altı yaşındayken ise annesi vefat etmiştir. Bu süre içinde çeşitli akrabalarının yanında kalan Hz. Muhammed, gençlik döneminde dürüstlüğü, doğruluğu ve örnek davranışları ile herkesin takdirini toplamıştır.

Mekke’de ticaretle uğraşan ve zengin bir tüccar olan Hz. Hatice ile evlenen Peygamberimiz bir süre ticaretle uğraşmaya devam etmiştir. Zaman zaman Hira Mağarası’na giderek burada dinlenen Hz Muhammed’e 610 yılının 27. Ramazan gecesinde ilk vahiy gelmiştir. Hz. Muhammed 40 yaşında iken Peygamber olmuştur.

Bu zamandan sonra İslamiyet’in yayılması için mücadele etmiş ve ilk Müslümanlar Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Zeyd olmuştur.

Bu süre içinde İslamiyet’e inanmayanlar ve onlara işkence edenler sebebiyle Peygamberimiz Hicret olayının gerçekleşmesini istemiştir. Bu olaydan sonra İslamiyet hızla yayılmış ve yapılan savaşlarda binlerce şehit verilmiştir. Hicret’in onuncu yılında H. Muhammet yaptığı hacda Veda Hutbesi’ni okumuş ve 8 Haziran 632’de vefat etmiştir.

Peygamber Efendimizin Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Yorum Yazın