İftarda Sigara İçmenin Zararları

Pazartesi, 30 Haziran 2014, 21:08 | Genel | 0 Yorum
by ozden

sigaraSonra Sigara İçmek Zararlı mı, İftarda Sigara İçmenin Zararları

Sağlığı yerinde olan kişilerde oruç tıbbi açıdan yararlı etkilere sahiptir. Oruç kan yağlarını düzenler ve iyi huylu kolestrol düzeyini de olumlu etkiler.

Koroner kalp hastalığı olan kişilerin, oruç tutmaları sırasında sorunlar yaşanabileceğinden bu kişiler mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmalıdır. Ayrıca Ramazan ayında öğle uykusu da önemlidir. Araştırmalar öğle uykusu uyuyanların, uyamayanlara göre kalp krizi geçirme riskinin yarı yarıya düştüğünü göstermektedir. Oruç tutarken sağlıklı kişilerde bile tansiyon ve kalp ritminde bozukluk, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi sorunlar görülebilmektedir. Bunun sebeple oruç tutarken güde en az bir saat uyumak gerekmektedir.

Ayrıca iftarda fazla yemek yemek de mide ve kalbe baskı yapmaktadır. Bu sebeple yemeğe bir kâse çorbayla başlanmalı ve hafif yemekler tercih edilmelidir. Ayrıca oruç süresi çok uzun olduğundan susuz kalmamak için sahurda tatlı ve tuzdan uzak durulması gerekmektedir. İftardan sonra ve sahurda arka arkaya içilen sigaralar ise kalp krizine davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir.

İftarda Sigara İçmeyin Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.