II. Montezuma Hayatı

Pazar, 16 Haziran 2013, 15:13 | Genel | 0 Yorum
by editor

II. Montezuma Kimdir, II. Montezuma Hayatı Biyografi

Aztek imparatoru. Zamanında Mek­sika İspanyollar tarafından işgal edil­miştir.

Tenochtitlan’da (bugün Mexico City) doğdu, Haziran 1520’de aynı kentte öldü. Aztek İmparatoru

İngiliz, reformcu. Baronların krala karşı yürüttüğü reform mücadelesine önderlik etmiştir.

Doğum tarihi kesin değildir. Fransa’nın kuzeyin­deki ile de France bölgesinde Montfort’da doğdu, 4 Ağustos 1265’te İngiltere’de Worcestershire Kontlu- ğu’ndaki Evesham’da öldü. Fransız asıllıdır. Babası Montfort Kontu IV. Simon’du. 1229’da İngiltere’ye
giderek babaannesinin soyuna ait olan Leicester Kontluğu üzerinde hak iddia etti. 1231’de elde ettiği Leicester kontu unvanını ingiltere Kralı III. Henry (1207-1272) 11 Nisan 1239’da resmen onayladı.

Ocak 1238’de III. Henry’nin kız kardeşi ile evle­nerek İngiliz baronlar arasındaki konumunu sağlam­laştırdı. Bu arada kralla arasında kişisel nedenlere dayanan bir sürtüşmenin doğması üzerine 1240’ta Haçlı Seferi’ne katıldı ve Kudüs’e kadar gitti. 1242’de İngiltere’ye dönerek III. Henry’nin Fransa’nın batı­sındaki Poitou’yu ele geçirmek üzere düzenlediği başarısız sefere katıldı. 1248’de III. Henry tarafından, İngilizler’in yönetimi altındaki güneybatı Fransa’daki Gaskonya’da Gaskonyalı soyluların başlattığı ayak­lanmayla bozulan düzeni yeniden sağlamakla görev­lendirildi.

Keyfi yönetiminden kaynaklanan yakın­malar nedeniyle 1252’de bu görevden alındı ve hak­kında kamu davası açıldı. Beraat ettikten sonra Gaskonya’daki görevinin başına döndü. Bu sırada kralla var olan kişisel çekişmesinin büyümesi, III. Henry yönetiminden hoşnut olmayan bir grup İngiliz baronuyla yakınlaşmasına neden oldu. 1254’de İngil­tere’ye dönerek bu baronların önderliğindeki reform hareketine katıldı.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.