İktisadi Programlar Nedir Bölümü Mesleği Hakkında Bilgi

Çarşamba, 6 Nisan 2011, 23:20 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve İktisadi Programlar bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İktisadi Programlar Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Merkezinde tükenebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların artırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim vermek olan disiplinler grubudur.

Çalışma Alanları

Mezunlar; kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarda hammadde ve insan gücü kaynaklarının en kârlı biçimde ürüne dönüştürülmesi, üretilen mal ve hizmetin tüketiciye ulaştırılması konusunda planlamalar yapmak için, üretim, planlama ve ticaret bölümlerinde; bankalarda, sigorta şirketlerinde, borsa ve aracı kurumlarda, eğitim ve araştırma kurumlarında, DPT’de uzman olarak; özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında yönetici, danışman olarak çalışabilirler.
Çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı vardır. Mezunlar, son yıllarda özellikle bankalar ile finans kurumlarında, araştırma kurumlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İnsan ihtiyaçlarının sonsuzluğunu ve ekonomik olayların toplumların yapısını etkileme gücünü göz önünde bulundurursak, bu bilim dallarının öneminin her geçen gün artacağını da söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak, özellikle Türkiye ve dünya ekonomileri hak kında bilgi sahibi, farklı dallarda uzmanlaşmış ekonomistlere olan ihtiyaç da devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sayısal düşünme yeteneğine sahip olması
Sosyoloji, ekonomi, hukuk, istatistik konularına ilgi duyması
Araştırma ve incelemeye yeteneğinin olması
Yaratıcı olması
İletişim ve işbirliğine açık olması gerekir.

İktisadi Programlar Nedir, İktisadi Programlar Ne İş Yapar, İktisadi Programlar Maaşları, İktisadi Programlar Puan Türü, İktisadi Programlar İş İmkanları, İktisadi Programlar İş Çalışma Alanları, İktisadi Programlar Mesleği Hakkında Bilgiler, İktisadi Programlar Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, İktisadi Programlar Bölümünün Geleceği, İktisadi Programlar Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İktisadi Programlar Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, İktisadi Programlar Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, İktisadi Programlar İçin Kaç Puan Gerekir, İktisadi Programlar Tanıtımı, İktisadi Programlar Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,İktisadi Programlar Taban Puanları 2016 2017,İktisadi Programlar Mezunları Ne İş Yaparlar,İktisadi Programlar Bölümü İş Olanakları, İktisadi Programlar Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar

Tagged with:

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.