İletişim Sorunları ve Çözüm Yolları Nelerdir

Cumartesi, 3 Haziran 2017, 5:08 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

İletişim Sorunları ve Çözüm Yolları Nelerdir ile ilgili görsel sonucu

İnsanların hayatta kalabilmek ve yaşamlarını devam ettirebilmek için karşılamak zorunda olduğu ihtiyaçlarını gidermek için başka insanlar ile iletişim halinde olmak zorundadır. Bu durum eski zamanlardan bu yana böyle gelmiştir ve böyle de devam edecektir. İnsanlar sosyal bir ihtiyaç olarak da birbirleri ile iletişim halinde olurlar. Fakat iletişimde en dikkat edilmesi gereken durum, kurulan iletişimlerin ne kadar sağlıklı olduğudur. Bizler de sizler için düzenlemiş olduğumuz bu paylaşım içerisinde, sizlere iletişim sorunları ve çözüm yolları nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

İnsanlar birbirlerinden haber alma ya da birbirlerine haber verme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle insanlar sık sık birbirleri ile iletişim kurarlar. İnsanların birbirleri ile iletişim kurabilmeleri için birçok teknolojik alet geliştirilmiş ve günümüzde de önemli bir hale gelmiştir. Fakat iletişim konusunda yaşanan sorunlar, ciddi problemler ortaya koymakta ve insanın hayatına olumsuz etki etmektedir. Bu nedenle bu sorunların tespit edilerek, giderilmesi gerekmektedir.

İletişim Sorunları ve Çözüm Yolları

  • İnsanların birbirlerini yanlış anlaması

İnsanlar birbirlerini yanlış anlamamak için karşısındaki insanı iyi bir şekilde dinlemelidir. Yargısız infaz yapmamalı ve karşısındaki kişinin düşüncelerine önem vermelidir.

  • İnsanların birbirlerine açık sözlü davranmaması

Açık sözlü olmayan kişiler, söylemek istediklerini farklı cümleler ile ifade etmeye çalışırlar. Bu durum yanlış anlaşılmaya sebep olacağından her zaman ne söylenilmek isteniyorsa o direkt söylenmelidir.

  • Üsluptan kaynaklanan problemler

İnsanların birbirleri ile tatlı bir dil ile konuşmaları gerekmektedir. Kaba bir dil iletişimi güç hale sokmaktadır.

  • Öfke kontrolü yapamamak, sabırlı ve anlayışlı olamamak

İnsanlar öfkelendikleri zaman kendilerini kontrol etmeli ve karşısındaki insana karşı alttan alıcı bir tavır sergilemelidir.

  • Önyargılı davranmak

İnsanları tanımadan onlar hakkında düşünce sahibi olmak yanlıştır. Öncelikle onları anlamak, dinlemek ve tanımak gerekmektedir.

  • İnsan ayrımı yapmak

Her insana aynı değer verilmeli ve aynı derecede saygı gösterilmelidir.

  • Beden dilini kullanmamak

Beden dilini kullanmak, her zaman kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlamaktadır.

İletişim Sorunları ve Çözüm Yolları Nelerdir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.