İlk Cep Telefonu – Cep Telefonunu Kim Buldu İcadı

Perşembe, 23 Şubat 2012, 9:33 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Cep Telefonunun İcadı İlk Cep Telefonu ve Özellikleri Türkiyede Cep Telefonu İlk Olarak Ne Zaman Kullanıldı

Dünyada ilk ‘alo’ 1973’te

Motorola’nın cep telefonu bölümünün başkanı olan Martin Cooper’ın 3 Nisan 1973 tarihinde, 1 kilo 133 gram ağırlığındaki telefonla yaptığı görüşme ‘ilk mobilalo’ olarak tarihe geçti. 1 temmuz 1991 tarihinde ise dönemin Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri’nin, Nokia ekipmanlarını kullanarak, Radiolinja üzerinden yaptığı görüşme, dünyada GSM döneminin başlangıcı kabul edildi.

Türkiye’de cep telefonu devrinin başlamasının üzerinden 18 yıl geçti. Dönemin başbakanı Tansu Çiller ile dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 23 Şubat 1994’te cep telefonuyla ilk konuşmayı yaparak, GSMdönemini başlattı

İlk GSM operatörü Turkcell, 1994 yılının mart ayında, Telsim de mayıs ayında faaliyete başladı. İlk yıllarda cep telefonlarıyla sadece telefongörüşmesi yapmak mümkün oluyordu. Büyük ve ağır cep telefonları 1000-2000dolar arasındaki fiyatlarla satılıyordu.

Sosyal hayata renk kattı

Telefonların kapsama alanı büyük şehirlerle sınırlıydı. ‘Kapsama alanı’ sözleriyle espriler yapılıyordu. Cep telefonu kullananlar sabit hatta bağlı olmamanın getirdiğirahatlıkla dolaşarak konuşuyor, bu hareketleri, toplumun büyük kesimi tarafından yadırganıyordu. O günlerin en moda sözü, ‘istediğin zaman beni arayabilirsin’ anlamında kullanılan ‘cep açık’ deyimiydi.

Cepteki bilgisayar

Cep telefonu teknolojisi dünyada hızla gelişti ve Türkiye bu teknolojiye anındauyum sağladı. Bugün itibariyle toplumun tüm kesimlerine dağılmış 60 milyonaktif sim kartın olduğu Türkiye, dünyanın en büyük GSM pazarlarından biri haline geldi. Geniş bant veri transferini sağlayan 3G teknolojisi ve bilgisayar altyapısının entegre edilmesiyle cep telefonları, yanımızda taşıdığımız bilgisayarlara dönüştü.

Cep telefonlarının tarihi gelişimi ilk cep telefonları ve günümüzdeki cep telefonları farkları gelişim süreci

eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.