İlkbahar Mevsimi İle İlgili Kompozisyon Yazı

Pazartesi, 13 Şubat 2012, 22:39 | Bilgi Paylaşımı | 12 Comments
by admin

 

İlkbahar Mevsimi Kompozisyonu , İlkbahar Mevsimi ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , İlkbahar Mevsimi Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

Bahar denilince akla ilk olarak çiçekler gelir, kırlar gelir, yeşil tabiat gelir. Bu mevsimin özelliklerinin insanların psikolojisi üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Bunu yaşamımızdan tecrübe etmiş olmamız gerekir. İnsanlar için evrensel değer yargıları vardır, bunlardan bir tanesi de tabiat sevgisidir. Tabiat, baharla birlikte kış mevsiminin o çıplak halinden kendini kurtarır ve adeta utanmış gibi yeşilliklere bürünür. Hepimiz biliriz ki insan elbisesiyle daha güzeldir. Baharın bu tavrında çocuksu bir hal vardır. Bahar yenidir ve çocukta aile için yeni bir üyedir. Bahar tabiatın sanki yeni bir çocuğudur ve bu çocuk yazla birlikte gençlik dönemini, sonbaharla yaşlılık evresini geçirir ve kışla birlikte ortadan kaybolur. Tabiat küser, yalnızdır artık, çıplaktır, korumasızdır tıpkı bir çocuk gibi.

Baharla birlikte çocuk kendini özgür hissetmeye başlar. Artık kış mevsiminde Dışarı çıkma hasta olursun. ihtarı geçerliliğini kaybetmektedir. Kendini evin haricinde bulan çocuk hemen oyun oynamak isteyecektir. Çünkü kış mevsimi boyunca oyun oynayamamış ve oyunları özlemle bekledikten sonra bu imkâna kavuşmuştur. Bir de kırlara çıkıp koşmak, yuvarlanmak, tabiatın o mükemmel kokusunu koklamak, havasını teneffüs etmek o miniklere öyle bir haz verir ki bu haz bile onları bahara bağlamaya yeter de artar bile. Bahar minikler için coşku demektir, coşku baharla birlikte çocukların minik dünyalarında yerini alır. Bahar, güzel bir yaz mevsiminin habercisidir. Çocukluk dönemine ait güzel anıların içerisinde baharın yer almaması kaçınılmazdır.

Her yetişkin birey çocukluk dönemini yaşamıştır ve mutlaka, az veya çok bu dönemin hatıraları belleklerinde yerini muhafaza ediyordur

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

12 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İlkbahar Mevsimi İle İlgili Kompozisyon Yazı"

 1. melissa dedi ki:

  bence birazdaha akıccı olsaymış daha guzerl olurmuş

 2. larissa dedi ki:

  çok saçma

 3. ada dedi ki:

  delisya gerçekten çok güzel olmuş bu bana bir fikir verdi

 4. B'use Karademir dedi ki:

  Bahar, doğanın canlandığı,çocuk olmayan sokağın kalmadığı zamandır.
  Baharda her yer yeşerir. Ağaçlar çiçek açıp,meyve verirler.
  Baharda tüm çocukların sesi kulağınıza kadar gelir. Bahar o kadar güzeldir ki, bir yetişkinseniz çıkıp sokakta oynamak istersiniz.
  Baharda çeşitli seminer ve geziler düzenlenir. Ormana gidersiniz, tabiatla birleşirsiniz.
  Kısacası bahar, doğanın yeniden canalanıp, derin bir uykudan kalktığı zamandır…
  Buse KARADEMİR
  6. SINIF ÖĞRENCİSİ

 5. delisya dedi ki:

  Rüzgârın ne zaman nereden eseceği belli olmaz. Kimi zaman çıkan güçlü bir fırtına her şeyi bir anda yıkar geçer. Kaçacak yer bulamaz insan, afallar, bocalar. Kimi zaman esen ılık bir meltem alır götürür ve usul usul okşar kim varsa himayesinde, tatlı bir sarhoşluk verir unutturur derdi, tasayı.
  Zaman zaman kara bulutlar örter göğün mavisini ve çakan şimşekler ürpertir yürekleri, adeta bir karabasan yaşanır.
  Yazı, kışı vardır gönüllerin; sıcağı soğuğu vardır mevsimlerin.
  Kimi insan buz gibidir, hep mesafeli ve tetikte. Kimi insan sıcak iklimler gibi için ısıtır kim varsa yanında, karşısında, girişkendir, sokulgandır, güneş gibi sıcacıktır, o sıcaklığı yaşar ve yaşatır, hiç bitmez enerjisi.
  Dert, tasa hiç bitmez insanoğlunda. Doğa da dertlidir ve gösterir hıncını yeri geldiğinde: Bazen öyle coşar ki önüne katar götürür ne varsa yolunda; tufanlar, seller ve depremler içindeki öfkenin dışa vurumudur; intikamını alır ve cehennemi yaşatır.
  İnsanlar da mevsimler gibidir: Alacağı vardır hayattan, pusludur dünyası, pusludur yeryüzü. Borcu vardır, çalkantılıdır: Köpüren dalgalar gibi, kabaran denizler gibi…
  Sonbaharda hüznü yaşatır yağmur, yazın içini ısıtır güneş insanın. Bazense dört mevsimi yaşatır iklimler bir anda, belli olmaz ne zaman ne olacağı; belli olmaz rüzgârın yönü, şiddeti.
  Mevsimler gibidir insan: Değişken, bazen yılgın, bazen sessiz, bazen coşkulu; bazen ıslak ve nemli ve üzgün; bazen kupkurudur ve taş keser yüreği.
  İnsan gibidir mevsimler: Adeta bürünür onun kimliğine ve özdeşleşir tabiatla insan bedeni, insanın yüreği. Mevsimler mi insandan etkilenir, insanlar mı mevsimden asla bilinmez, tahmin edilemez.

  BU DA BENDEN

 6. zayn malik dedi ki:

  yeterli değil ki :(

 7. arda dedi ki:

  neden yazı yazalım

 8. melisa dedi ki:

  çok teşekkür ederim yeterince yardımcı oldunuz yeniden teşekkürler

 9. guhıo dedi ki:

  guzel

 10. guhıo dedi ki:

  cok guzel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.