İnebahtı Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi ve Önemi

Perşembe, 25 Mayıs 2017, 14:09 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere İnebahtı Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi ve Önemi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

İnebahtı Savaşı Kimler Arasında Yapıldı Tarihi Ve Önemi

Avrupalı devletlere karşı 14 ve 15. yüzyıllarda alınan pek çok zaferin ardından Osmanlı Devleti, Balkanlar bölgesinde büyük fetihler yapmış ve kurulduğu alanda karşı konulamaz bir güç haline gelmiştir. 16. yüzyıla gelindiğinde ise Akdeniz üzerinde hakimiyet sağlamak için yapılan savaşlar, daha çok deniz savaşları olmuştur.

Bu kapsamda yapılan İnebahtı Savaşı, Haçlıların bir araya getirdiği donanma ile Osmanlı Donanması arasında gerçekleşmiştir. Savaş sonrası, Osmanlı Devleti’nin uzun yıllardır elde ettiği başarıların aksine yenilgi alınmıştır. 1571 yılında yaşanan savaş, Venedik, İtalya, İspanya gibi önemli devletlerin birleşmesi sonucu Osmanlı yenilgisi ile sonuçlanmıştır. Savaş sonrası Osmanlı filosu ağır hasar görmüş, pek çok gemisi yakılmıştır.

 

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.