İnternetten Vergi Borcu Yapılandırması ve Ödemesi

Pazartesi, 5 Eylül 2016, 10:50 | Genel | 8 Comments
by admin

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) , devlete olan borçların yeniden yapılandırılması için mükelleflerin internet üzerinden bilgilerini girerek borçlarını yapılandırabileceğini bildirdi. İşte internet üzerinden borç yapılandırma ile ilgili bilgiler:

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeniden yapılandırma için internetten başvuracak mükelleflerin ”internet vergi dairesi kullanıcısı”, ”TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri” ve ”plaka, TC kimlik numarası ve aracın tescil tarihi” seçeneklerini kullanarak, borçlarını yapılandırabileceğini bildirdi.

Gelir İdaresi Başkanlığının açıklamasına göre, internet vergi dairesi kullanıcıları bu menüden, internet vergi dairesi kullanıcısı olmayanlar ise TC kimlik ve diğer kimlik bilgileri menüsünden giriş yaparak, 6111 sayılı Kanun kapsamında bulunan kesinleşmiş tüm borçlarını yapılandırmaya tabi tutabilecek.

Mükellefler, plaka, TC Kimlik numarası ve aracın tescil tarihi menüsünden ise adlarına kayıtlı araçlarının motorlu taşıtlar vergileri ile taşıtlarına ilişkin idari para cezalarını yapılandırabilecek.

Yapılandırılması istenen borcun dava konusu edilmesi halinde, bu davalardan vazgeçildiğine dair yazılı olarak vergi dairesine başvuruda bulunulacak. Borçların yapılandırılmasına ilişkin elektronik başvuru talepleri de en kısa sürede sonuçlandırılacak.

Bu arada, mükellefler, elektronik başvuru sırasında ödeme tablosunu ”elden alacağım”, ”posta ile istiyorum” ve ”elektronik posta ile istiyorum” seçeneklerinden birini tercih edecek.

Mükellef, ödeme tablosunun elektronik posta ile gönderilmesini istiyorsa, e-posta adresine sistem tarafından ödeme tablosu iletilecek. Elektronik başvuruda ödeme tablosu elden alınmak isteniyorsa, mükellef bağlı olduğu vergi dairesinden bunu teslim alacak. Ödeme tablosu posta ile alınmak istendiğinde de söz konusu tablo mükellefin adresine vergi dairesince taahhütlü olarak gönderilecek.

Bu arada mükellefler, elektronik başvurularına istinaden yapılandırılan borçlarına ilişkin ödeme tablolarını, elektronik başvuru yaptıkları alandan da görebilecek.

AA – 19 Nisan 2011

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternetten Borç Yapılandırma 2011,Online Vergi Borcu Yapılandırması 2011,TC Kimlik Numarası İle Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır,Plaka İle Araç Vergisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır,Online Vergi Dairesi Borç Yapılandırma 2011,İnternetten Emlak Araç Araba Vergisi Ödeme

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İnternetten Vergi Borcu Yapılandırması ve Ödemesi"

 1. ali kaya dedi ki:

  internet üzerinden vergi borçlarımı taksitlendiremiyorum bana anlatıldığı gibi karşıma seçenek çıkmıyor ne yapmam lazım

 2. hasan karakuş dedi ki:

  internet üzerinden borcumu nasıl yapılandırabilirim

  • mehmet dağ dedi ki:

   tc.41750027220 araba borcumun internet üzerinden yapılandırılarak peşin defaten ödemek istiyorum

 3. hasan engin özgümüş dedi ki:

  internetten vergi borcumu nasıl taksıtlendiririm

 4. varujan dedi ki:

  tecilli vergi borcumu ödiyemedim taksitlendirmem iptal olurmu

 5. ersin gunduz dedi ki:

  Vergi yapilandirmasi borcumu internetten nasil yatirabilirim

 6. sedat savan dedi ki:

  son 2 taksidimi ödiyemedim bu gün 3 ncü taksit oluyo bugün sadece 1 taksidimi yatırıp 2 ay geriden gelsem yapılandırmam bozulurmu yoksa 3 taksidin tamamını yatırmak zorundamıyım bilgi verilmesi rica olunur saygılarımla

 7. levent dedi ki:

  bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. internet üzerinden öğrenimve katkı kredisi için başvuruda bulundum ancak beklediğim gibi olmayan bir meblağ ile karşılaştım. bu yapılandırma başvurumun iptalini isteyebiliyor muyum. bu konuda bilginiz var mıdır? saygılar.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.