Ion Luca Caragiale Kimdir

Pazar, 2 Haziran 2013, 17:14 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by editor

Ion Luca Caragiale Kimdir, Ion Luca Caragiale Hayatı Biyografi

Rumen oyun yazarı. Rumen toplu­mundaki çağdaşlaşma sürecini yansı­tan oyunlar yazmıştır.

30 Ocak 1852’de Haimanele’de doğdu, 10 Hazi­ran 1912’de Berlin’de öldü. Babasının ve amcalarının etkisiyle küçük yaşta tiyatroyla ilgilenmeye başladı. Oyuncu olarak başarılı olmadığı için birçok mesleğe girip çıktı. Belirli bir eğitim görmedi. Yazarlığa çeşitli dergilerde makaleler ve taşlamalar yazarak başladı. 1879’dan sonra oyun yazarlığına geçti. Oyunlarında Romanya’daki hızlı iktisadi ve toplumsal çağdaşlaşma sürecinin yarattığı kültürel karmaşayı ve bunun gü­lünç sonuçlarını ele aldı. Çağının tiyatro anlayışına büyük yenilikler getirmiş bir yazar olmamasına kar­şın, acımasız taşlamacılığı ve toplumun her tabakasını usta bir gözlemcilikle ele alması, onu Romanya’nın sayılı oyun yazarlarından biri yaptı.

Eserleri(başlıca): Oyun: Conul Lconida, 1879, (“Bay Leonida”); O noaple furtunoasa, 1880, (“Fırtınalı Bir Gece”); Oscrisoave pierduta, 18S4, (Kayıp Mektup); Napasta, 1890, (“Haksız Suçlama”). Oykü: O faclie de Paşte, 1889, (“Paskalya Meşalesi”); Pacat, 1892, (“Gü­nah”); Kir Ianuela, 1909.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.