İpek Yolu Hangi Şehirde Başlamıştır

Salı, 21 Şubat 2012, 18:42 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

İpek Yolu Hangi Şehirde Başlamıştır Hakkında , İpek Yolu Hangi Şehirde Başlamıştır , İpek Yolu Hangi Şehirde Başlamıştır İle İlgili Bilgiler

İpek Yolu Çin’nin Xian şehrinde Başlamıştır.
pek Yolu, Çin’den başlayarak Anadolu üzerinden Avrupa’ya kadar uzanan ticaret yoludur.
Batı Han hanedanı döneminde Zhang Qian zamanında başlamış olup yüzyıllarca doğuyu batıya bağlayan en büyük ticaret yollarından biri olmuştur. Doğuda Chang’an şehrinden (şimdiki Çin’nin Xian şehri) başlayan hat, iki güzergaha bölünürdü.
İpek Yolu’nun güney güzergahı, Dunhuang ve Yangguan geçidinden geçtikten sonra batıya doğru ilerleyerek Kunlun Dağları ve Conglin Dağları’nı aşar, oradan da bugünkü Xinjiang Özerk Bölgesi ve Afganistan’ın kuzeydoğusu, İran ve Arap yarımadası üzerinden Roma İmparatorluğu’na ulaşırdı.
Kuzey güzergahı ise, Dunhuang ve Yumen geçidinden geçtikten sonra batıya doğru ilerleyerek Tanrı Dağları’nın güney eteklerinden Conglin Dağları’nı aşar, oradan da Orta Asya üzerinden güney güzergahıyla birleşirdi. Bu iki güzergah, “Kara İpek Yolu” olarak da adlandırılır.

İpek Yolunun Başladığı Şehir Neresi
İpek Yolunun Başladığı Şehrin 
İsmi Nedir?

 

İpek Yolu Hangi Şehirde Başlamıştır Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.