İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi

Salı, 21 Şubat 2012, 18:49 | Bilgi Paylaşımı | 4 Comments
by admin

İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi Hakkında , İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi , İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi İle İlgili Bilgiler

İpek Yolu, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur.

İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur.

Milattan yüzyıllar önce Mısırlılar, daha sonra da Romalılar, Çinlilerden ipek satın alırlardı. Ulaşım ise, daha sonra İpek Yolu adı verilen güzergahı izleyen kervanlarla sağlanırdı. İpek endüstrisi, eski çağlardan beri birçok milletin hayatında çok önemli bir yer tutmuştur. Uzak Doğu’dan gelen ipek ve baharat, Batı dünyası için, uluslararası ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır. İpek, ayrıca Doğu kültürünün Batı tarafından tanınmasını da sağlamıştır. Doğu’nun ipeği ile baharatının kervanlarla batıya taşınması, Çin’den Avrupa’ya ulaşan ticaret yollarını oluşturmuştur. Orta Çağda, ticaret kervanları, şimdiki Çin’in Şian kentinden hareket ederek Özbekistan’ın Kaşgar kentine gelirler, burada ikiye ayrılan yollardan ilkini izleyerek Afganistan ovalarından Hazar Denizi’ne, diğeri ile de Karakurum Dağları’nı aşarak İran üzerinden Anadolu’ya ulaşırlardı. Anadolu’dan deniz yolu ile Akdeniz ve Karadeniz (Tirebolu) limanlarından veya Trakya üzerinden kara yolu ile Avrupa’ya giderlerdi.

Tarihi İpek Yolu Hangi Ülkelerden Geçmektedir?
Ortaçağda İpek Yolu, Antakya’dan başlayıp, Gaziantep’ten geçerek İran ve Afganistan’ın kuzeyinde Pamir Ovası’na kadar uzanmaktadir. Ayrıca, Anadolu’da Güneydoğu Bölgesi’nde bulunan Gaziantep ve Malatya’yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz’de Trabzon ve Sinop, Akdeniz’de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa’ya ulaşırdı. Osmanlıların İstanbul’u alması sonucunda Osmanlı denetimine girmiş ve Avrupa’nın yeni ticaret yolları aramasına neden olmuştur. Coğrafi keşiflerin sonucunda önemini yitirmiştir.

İpek yolunun Önemi Nedir?
İpek Yolunun Tarihçesi Nedir?
Tarihi ipek yolu hangi ülkelerden geçmektedir?

 

İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

 

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İpek Yolunun Tarihçesi Hakkında Bilgi"

 1. Recep Niyaz dedi ki:

  100 Aldım Panpa :)

 2. selen dedi ki:

  teşekkür

 3. Ayıboğan dedi ki:

  hoca bu ödeve 100 vermesinde görüyüm [[fenerbahce]]

 4. emel şen dedi ki:

  bence çok ilginç bir şey

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.