İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Bölgeler

Salı, 21 Şubat 2012, 18:25 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Bölgeler Hakkında , İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Bölgeler , İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Bölgeler İle İlgili Bilgiler

Eski çağlarda, Uzakdoğu’yu Batı’ya bağlayan ticart yollarından biridir. Diğeri İpek Yolu’dur. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupa’sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler İsa’dan önce başlatmıştı.

Yolun seyri Herodotus’un yazılarından, arkeolojik araştırmalardan ve tarihi kayıtlardan yararlanılarak yeniden yapılmıştır. Batıda Sardis’ten başlayarak (Türkiye’de İzmir’in 95 km kadar doğusunda), doğuya doğru şu anki Türkiye’nin orta kuzey kısmından Asur’un başkenti Nineveh’a (şu anki Musul, Irak) varmaktadır, daha sonra Babil’in (şu anki Bağdat, Irak) güneyine geçmektedir.Babil’in yakınından, yolun iki ayrı yola ayrıldığı düşünülmektedir, bir tanesi kuzeybatıya daha sonra batıdan Ecbatana ve oradan da İpek Yolu ile beraber gitmektedir, diğer yol ise doğuya devam ederek Pers başkenti Susa’ya (şu anki İran) ulaşmaktadır ve daha sonra güneydoğudan Persepolis geçmektedir.

İpek Yolu üzerinde Kurulan Ünlü Ticaret Merkezi (Kars)

Baharat Yolu İpek Yolu Haritası

Türkiyeden İpek Yolunun Geçtiği Yerler
İpek Yolu Türkiyede Nerelerden Geçmiştir
İpek yolu Türkiye’de hangi güzergahı izlemiştir?

İpek Yolunun Türkiyeden Geçtiği Bölgeler Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.