Isambard Kingdom Brunel Kimdir

Cumartesi, 25 Mayıs 2013, 14:38 | Genel | 0 Yorum
by editor

Isambard Kingdom Brunel Kimdir, Isambard Kingdom Brunel Hayatı Biyografi

Fransız asıllı İngiliz mühendisler. Su­ altı tünellerinin ve demir yolu köprü­lerinin yapımına getirdikleri teknik çözümlerle 19. yy mühendisliğine yön vermişlerdir.

Marc Isambard Brunel 25 Nisan 1769’da Manche idare bölgesindeki Hacqueville’de doğdu. 1793’de Fransız donanmasında altı yıllık subayken, krallık yönetimine son veren I. Cumhuriyet’in hemen ilk günlerinde ABD’ye kaçtı. New York’ta mimar, kent tasarımcısı ve inşaat mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1799’da İngiltere’ye yerleşti. Portsmouth’ta gemiler için palanga gövdeleri üreten ve el emeğini büyük ölçüde, azaltan bir fabrika kurarak seri üreti­min öncüsü oldu. Ancak, parlak buluşlarına ve çok başarılı bir mühendis olmasına karşın ticari ilişkilerin­de aynı başarıyı gösteremediğinden 1821’de iflas etti. Borçları nedeniyle çarptırıldığı hapis cezasından hü­kümetin kefaletiyle kurtulan Brunel, oğlunun da yardımıyla, Thames Nehri’nin altından geçen bir tünel projesi hazırladı ve 1825’de başlayan bu büyük çalışma ancak 1843’de bitirilebildi. Bu başarısından iki yıl sonra “Sir” unvanı aldı ve 12 Aralık 1849’da Londra’da öldü.

Oğlu Isambard Kingdom Brunel 9 Nisan 1806’da Portsmouth’da doğdu. 1825’ten 1828’de değin babasının denetimindeki Thames Tüneli projesinde şantiye şefliği yaptı. Çalışmaları aksatan su baskını ve parasal güçlükler bu projenin uygulanmasını bir süre geciktirince, asma köprü ve tersane tasarımlarına yöneldi. Başarılı mühendislik çalışmalarıyla kısa süre­de ün kazanan. I.K. Brunel, 1830’da Londra’daki Royal Society’ye üye seçildi, 1833’de de Great Wes- tern Railway şirketinde baş mühendisliğe getirildi. 1838-1858 arasında okyanusaşırı yolculuklar için tasarlanmış buharlı gemilerle 19. yy gemi mühendisliğinin en başarılı örneklerini veren Brunel 15 Eylül 1859’da Londra’da öldü.

İngiliz Donanma Bakanlığının yılda yaklaşık 100.000 dolayındaki gemi palangası gereksinimini büyük ölçüde makineleşmiş bir üretim sürecine dö­nüştürmek üzere hazırladığı seri üretim projesi, M.I. Brunel’in ilk önemli girişimidir. 1808’de Portsmouth’ ta işletmeye açılan bu fabrika, her biri 30 BG’lik bir motorla çalışan 43 makineyle donatılmıştı ve yüzün üstünde nitelikli işçi gerektiren ağaç palanga üretimi on kadar niteliksiz işçiyle yürütülebiliyordu.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.